Home
Class 12
PHYSICS
Find the wave number of a photon having ...

Find the wave number of a photon having an energy of 2.072 eV.
Given :
Charge on electron `=1.6xx10^(-19)C`
Velocity of light air `=3xx10^(8)" m"//"s"`
Planck's constant `=6.63xx10^(-34)" J-s"`.

Text Solution

AI Generated Solution

To find the wave number of a photon with an energy of 2.072 eV, we will follow these steps: ### Step 1: Convert Energy from eV to Joules The energy of the photon is given in electron volts (eV). We need to convert this energy into joules (J) using the conversion factor: \[ 1 \text{ eV} = 1.6 \times 10^{-19} \text{ J} \] So, the energy in joules is: \[ ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • FEBRUARY 2014

    GURUKUL PUBLICATION - MAHARASHTRA PREVIOUS YEAR PAPERS|Exercise SECTION-II|21 Videos
  • FEBRUARY 2016

    GURUKUL PUBLICATION - MAHARASHTRA PREVIOUS YEAR PAPERS|Exercise SECTION-II|21 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

what is the work fuction of the metal if the light of wavelength 4000Å generates photoelectrons of velocity 6xx10^(5) ms^(-1) from it ? (Mass o felectron =9xx10^(-31) kg Velocity of light =3xx10^(8)ms^(-1) Planck's constant =6.626xx10^(-34)Js Charge of electron =1.6xx10^(-19)jeV^(-1)

Give the order of the following : Planck's constant ( 6.63xx10^(-34) J-s)

Calculate the radius of second Bohr orbit in hydrogen atom from the given data. Mass of electron =9.1xx10^(-31)" kg" Charge on the electron =1.6xx10^(-19)C Planck's constant =6.63xx10^(-34)" J-s". Permittivity of free space =8.85xx10^(-12)"C"^(2)//"Nm"^(2) .

What is the approximate value of the de broglie wavelength of an electron having 80 eV of electron ? (1eV = 1.6xx10^(-19) J " mass of electron " = 9xx10^(-31) kg, " Plank's constant " = 6.6xx10^(-34) J-sec)

If the work function of a and is 3 eV, calculate the threshold wavelength of that metal. (Velocity of light =3xx10^(8)m//s Planck's constant= 6.63xx10^(-34)J-s,1eV=1.6xx10^(-19) )

If the deBroglie wavelenght of an of a photon of frequency 6xx 10 ^4 Hz ,then the speed of electron is equal to (Speed of light =3 xx 10^8 m//s Planck's constant =6.63 xx 10 ^(-34) J s Mass of electron =9.1 xx 10 ^(-31) kg

If the deBroglie wavelength of an electron is equal to 10^(-3) times the wavelength of a photon of frequency 6xx10^(-14)Hz then the speed (in m/s) of electron is equal to: (Speed of light =3xx10^(8)m//s) Planck's constant =6.63xx10^(-34)J.s Mass of electron =9.1xx10^(-31)kg)

The de - Broglie wavelength of an electron having 80 ev of energy is nearly ( 1eV = 1.6 xx 10^(-19) J , Mass of electron = 9 xx 10^(-31) kg Plank's constant = 6.6 xx 10^(-34) J - sec )

An electron beam has a kinetic energy equal to 100 eV . Find its wavelength associated with a beam , if mass of electron = 9.1 xx 10^(-31) " kg and 1 eV " = 1.6 xx 10^(-19) J . (Planks's constant = 6.6 xx 10^(-34) J-s)

GURUKUL PUBLICATION - MAHARASHTRA PREVIOUS YEAR PAPERS- FEBRUARY 2014-SECTION-II
  1. PHOTOELECTRIC CELL

    Text Solution

    |

  2. For a glass plate as a polarizer with refractive index 1.633, calculat...

    Text Solution

    |

  3. The susceptibiltiy of magnesium at 300 k is 2.4 xx10^(-5) at what ...

    Text Solution

    |

  4. Draw a neat labelled diagram for Davisson and Germer experiment, for d...

    Text Solution

    |

  5. Explain the terms : (a) Transmitter and (b) Receiver in communication ...

    Text Solution

    |

  6. A metal rod 1/(sqrt(pi)) m long rotates about one of its ends in a pla...

    Text Solution

    |

  7. Find the wave number of a photon having an energy of 2.072 eV. Given...

    Text Solution

    |

  8. State Ampere's circuital law. Obtain an expression for magnetic induct...

    Text Solution

    |

  9. Calculate the radius of second Bohr orbit in hydrogen atom from the gi...

    Text Solution

    |

  10. Explain the working of p-n junction diode in forward and reverse biase...

    Text Solution

    |

  11. A network of four capacitors of 6 muF each is connected to a 240 V sup...

    Text Solution

    |

  12. Describe biprism experiment to find the wavelength of monochromatic li...

    Text Solution

    |

  13. State the principle of a transformer. Explain its construction and wor...

    Text Solution

    |

  14. The intensity of the electric field at a pont close but outside a char...

    Text Solution

    |

  15. In p-type semiconductor holes move in

    Text Solution

    |

  16. The outermost layer of the Earth's atmosphere is

    Text Solution

    |

  17. The accuracy of a potentiometer can be easily increased by

    Text Solution

    |

  18. When the elecrton in the hydrogen atom jupms from 2nd orbit to 1st orb...

    Text Solution

    |

  19. Why should the resistance of an ideal voltmeter be infinite and of ide...

    Text Solution

    |

  20. What is the resolving power of a telescope of aperture 100 cm, for lig...

    Text Solution

    |