Home
Class 11
CHEMISTRY
When photon of energy 25eV strike the ...

When photon of energy `25eV` strike the surface of a metal A, the ejected photelectron have the maximum kinetic energy photoelectrons have the maximum kinetic energy `T_(A)eV` and de Brogle wavelength `lambda_(A)` .The another kinetic energy of photoelectrons liberated from another metal B by photons of energy `4.76 eV` is `T_(B) = (T_(A) = 1.50) eV` .If the de broglie wavelength of these photoelectrons is `lambda_(B) = 2 lambda_(A)` then
i.` (W_(B))_(A) = 2.25 eV II. (W_(0))_(B) = 4.2 eV`
III`T_(A) = 2.0 eV IV. T_(B) = 3.5 eV`

A

I,II

B

II,III,IV

C

I,II,III

D

I,II,III,IV

Text Solution

Verified by Experts


`W_(A) + T_(A) = 4.25 rArr W_(A) = 2.25 eV`
`W_(A) + T_(B) = 4.7 rArr W_(B) = 4.2 eV`
`lambda_(B) = 2 lambda_(A)`
`rArr KE_(A) = 4KE_(B)`
`rArr T_(A) = 4(T_(B))`
`rArr T_(A) = 2.0 eV`
`T_(A) = 0.5 eV`
Hence option c
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ATOMIC STRUCTURE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises (Subjective)|52 Videos
  • ATOMIC STRUCTURE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises Linked Comprehension|50 Videos
  • APPENDIX - INORGANIC VOLUME 1

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise chapter-7 Single correct answer|1 Videos
  • CHEMICAL BONDING AND MOLECULAR STRUCTURE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

When photons of energy 4.25eV strike the surface of a metal A, the ejected photoelectrons have maximum kinetic energy, T_A (expressed in eV) and deBroglie wavelength lambda_A . The maximum kinetic energy of photoelectrons liberated from another metal B by photons of energy 4.20V is T_B = T_A -1.50eV . If the deBroglie wavelength of those photoelectrons is lambda_B = 2lambda_A then

When photones of energy 4.0 eV fall on the surface of a metal A, the ejected photoelectrons have maximum kinetic energy T_(A) ( in eV) and a de-Broglie wavelength lambda_(A) . When the same photons fall on the surface of another metal B, the maximum kinetic energy of ejected photoelectrons is T_(B) = T_(A) -1.5eV . If the de-Broglie wavelength of these photoelectrons is lambda_(B) =2 lambda _(A) , then the work function of metal B is

photons of energy 4.25 eV strike the surface of metal A, the ejection photoelectric have maximum kinetic energy T_(A) eV energy 4.70 eV is T_(B) = (T_(A) - 1.50) eV if the de Brogle wavelength of these photoelec tron is lambda_(B) = 2 lambda_(A) , then

When a radiation of energy 5eV falls on a surface,the emitted photoelectrons have a maximum kinetic energy of 3eV .The stopping potential is

An electron is having a kinetic energy of 50 eV. Its de broglie wavelength is

An electron is having a kinetic energy of 50 eV. Its de-Broglie wavelength is

CENGAGE CHEMISTRY-ATOMIC STRUCTURE-Concept Applicationexercise(4.3)
  1. When photon of energy 25eV strike the surface of a metal A, the ej...

    Text Solution

    |

  2. How many quantum number are needed in designate an orbital ? Name the...

    Text Solution

    |

  3. The principal quantum number of n of an atomic orbitals is 5 what are ...

    Text Solution

    |

  4. The azimathal quantum number l of an arbital is 3 what are the possi...

    Text Solution

    |

  5. What is the lowest value of n that allows g orbitals to exist?

    Text Solution

    |

  6. Given the notation for the sub-shell deotected by the following quant...

    Text Solution

    |

  7. How many electron on a fully filled l sub-shell have m(1) = 0 ?

    Text Solution

    |

  8. An electron is in one of this electrons

    Text Solution

    |

  9. If the largest value ofm(1) for an electron is + 3 in what type of su...

    Text Solution

    |

  10. Explain , giving reason , which of the following sets of quantum numbe...

    Text Solution

    |

  11. How many electron in an atom may have the following quantum number ? A...

    Text Solution

    |

  12. How many orbitals are possible in a. 4th energy level b. 5f sub-she...

    Text Solution

    |

  13. What are the possible value of m(1) for the different orbital of a....

    Text Solution

    |

  14. What is the shape 2s orbital .Give two9 point of difference between 1...

    Text Solution

    |

  15. a. How many sub-shell are associated with n = 4? b. How many electr...

    Text Solution

    |

  16. How many spectrical nodal syrface are there in a. a 3s orbital b. a...

    Text Solution

    |

  17. The principal quantum number representwsw

    Text Solution

    |

  18. The energy of an electron of 2p(1) orbital is

    Text Solution

    |

  19. The orbital angular momentum of an electron of an electron in 2s orbit...

    Text Solution

    |

  20. The number of nodals plates of zeroelectron density in the d(xy) orbit...

    Text Solution

    |