Home
Class 11
CHEMISTRY
Calculate the resonance enegry of toulen...

Calculate the resonance enegry of toulene (use Kekule structure form the following data
`C_(7)H_(8)(l) +9O_(2)(g) rarr 7CO_(2)(g) +4H_(2)O(l)+ DeltaH, DeltaH^(Theta) =- 3910 kJ mol^(-1)`
`C_(7)H_(8)(l) rarr C_(7)H_(8)(g), DeltaH^(Theta) = 38.1 kJ mol^(-1)`
`Delta_(f)H^(Theta) (water) =- 285.8 kJ mol^(-1)`
`Delta_(f)H^(Theta) [CO_(2)(g)] =- 393.5 kJ mol^(-1)`
Heat of atomisaiton of `H_(2)(g) = 436.0 kJ mol^(-1)`
Heat of sulimation of `C(g) = 715.0 kJ mol^(-1)`
Bond energies of `C-H, C-C`, and `C=C` are `413.0, 345.6`, and `610.0 kJ mol^(-1)`.

Text Solution

Verified by Experts

From the sata given, we have
`C_(7)H_(8)(l) +9O_(2)(g) rarr 7CO_(2)(g) +4H_(2)O(l) +DeltaH(-3910kJ)`
It is known that
`DeltaH^(Theta) ("reaction") = (sum_(f)H^(Theta))("products") -(sum_(f)H^(Theta)) ("reactants")`
`= (4 xx Delta_(f)H_(H_(2)O)(l)+ 7 xx Delta_(f)H_(CO_(2))^(Theta))-Delta_(f)H[C_(7)H_(8)(l)]`
or `-3910 = [4 xx (-285) +7(-393.5)] - Delta_(f)H [C_(7)H_(8)(l)]`
or `Delta_(f)H^(Theta) C_(7)H_(8)(l) = (3910 - 2754.5 - 1143.2) kJ`
`= 12.3 kJ mol^(-1)`
`:. Delta_(f)H^(Theta)` for gaseous toluene `= (12.3 +38.1) kJ = 50.4 kJ`
Chemical equation for the formation of gaseous toulene
`7C(s) +4H_(2)(g) rarr C_(7)H_(8)(g)`
`(Delta_(f)H^(Theta))_(cal) =[ 7 xx ("heat of sublimation of solid" C + 4BE of H_(2)(g))`
`=-3 xx C=C +4 xx C-C +8 xx C-H]`
`=(7 xx 715 +4 xx 436) -(3 xx 610 +4 xx 345.6 + 8xx 413)`
`= (5005 +1744) - (1830 +3304 +1382.4)`
`= (6749.0 - 6516.4) kJ = 232.6 kJ`
Reasonance enegry `= (232.6 - 50.40) kJ = 182.2 kJ mol^(-1)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 6.1|26 Videos
  • THERMODYNAMICS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 6.2|27 Videos
  • STOICHIOMETRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|33 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the standard Gibbs free energy change from the free energies of formation data for the following reaction: C_(6)H_(6)(l) +(15)/(2)O_(2)(g) rarr 6CO_(2)(g) +3H_(2)O(g) Given that Delta_(f)G^(Theta) =[C_(6)H_(6)(l)] = 172.8 kJ mol^(-1) Delta_(f)G^(Theta)[CO_(2)(g)] =- 394.4 kJ mol^(-1) Delta_(f)G^(Theta) [H_(2)O(g)] =- 228.6 kJ mol^(-1)

Consider the reaction: 4NH_(3)(g) +5O_(2)(g) rarr 4NO(g) +6H_(2)O(l) DeltaG^(Theta) =- 1010.5 kJ Calculate Delta_(f)G^(Theta) [NO(g)] if Delta_(f)G^(Theta) (NH_(3)) = -16.6 kJ mol^(-1) and Delta_(f)G^(Theta) [H_(2)O(l)] =- 237.2 kJ mol^(-1) .

Calculate the enthalpy of formation of sucrose (C_11H_22O_11) from the following data: (i) C_(12)H_(22)O_(11) + 12O_(2) rarr 12CO_(2) + 11 H_(2)O, DeltaH = -5200.7 kJ mol^(-1) (ii) C + O_(2) rarr CO_(2), DeltaH = -394.5 kJ mol^(-1) (iii) H_(2) + 1/2 O_(2) rarr H_(2)O, DeltaH = H_(2)O, DeltaH = -285.8 kJ mol^(-1) .

Calculate the standard enthalpy of formation of CH_(3)OH(l) from the following data: CH_(3)OH(l)+3/2O_(2)(g) rarr CO_(2)(g)+2H_(2)O(l), …(i), Delta_(r)H_(1)^(Θ)=-726 kJ mol^(-1) C(g)+O_(2)(g) rarr CO_(2)(g), …(ii), Delta_(c )H_(2)^(Θ)=-393 kJ mol^(-1) H_(2)(g)+1/2O_(2)(g) rarr H_(2)O(l), ...(iii), Delta_(f)H_(3)^(Θ)=-286 kJ mol^(-1)

Calculate the heat of combustion of benzene form the following data: a. 6C(s) +3H_(2)(g) rarr C_(6)H_(6)(l), DeltaH = 49.0 kJ b. H_(2)(g) +1//2O_(2)(g) rarr H_(2)O(l), DeltaH =- 285.8 kJ c. C(s) +O_(2) (g) rarr CO_(2)(g), DeltaH =- 389.3 kJ

If Delta_(f)H^(@) _(C_(3)H_(8)(g))=-85kJ moll^(-1), Delta_(f)H^(@) _(C_(3)H_(8)(g))=-104kJ mol^(-1), DeltaH for C_((s))rarr C_((g)) is 718kJ mol^(-1) and heat of formation of H- atom is 218kJ mol^(-1) , then :

Calculate the enthalpy of combustion of benzene (l) on the basis of the following data: a. Resonance energy of benzene (l) =- 152 kJ// mol b. Enthalpy of hydrogenation of cyclohexene (l) =- 119 kJ//mol c. Delta_(f)H^(Theta)C_(6)H_(12)(l) =- 156 kJ mol^(-1) d. Delta_(f)H^(Theta) of H_(2)O(l) =- 285.8 kJ mol^(-1) e. Delta_(f)H^(Theta)of CO_(2)(g) =- 393.5 kJ mol^(-1)

Calculate the resonance energy of gaseous benzene form the following data. BE(C-H) = 416.3 kJ mol^(-1) BE(C-C) = 331.4 kJ mol^(-1) BE(C=C) = 591.1 kJ mol^(-1) Delta_("sub")H^(Theta)(C,"graphite") = 718.4 kJ mol^(-1) Delta_("diss")H^(Theta)(H_(2),g) = 435.9 kJ mol^(-1) Delta_(f)H^(Theta) ("benzene", g) = 82.9 kJ mol^(-1)

CENGAGE CHEMISTRY-THERMODYNAMICS-Archives (Subjective)
  1. Calculate the resonance enegry of toulene (use Kekule structure form t...

    Text Solution

    |

  2. The enthalpies for the following reactions (DeltaH^(Theta)) at 25^(@)C...

    Text Solution

    |

  3. The standared enthalpies of formation at 298K for C C1(g), H(2)O(g), C...

    Text Solution

    |

  4. Given that: i. C(s) + O(2)(g) rarr CO(2)(g) , DeltaH =- 94.05 kcal ...

    Text Solution

    |

  5. The following statements is true only under some specific conditions. ...

    Text Solution

    |

  6. The bond dissociation energies of gaseous H(2),C1(2), and HC1 are 100,...

    Text Solution

    |

  7. The standard molar heats of formation of ethane, carbon dioxide, and l...

    Text Solution

    |

  8. An intimate mixture of ferric oxide and aluminium is used as solid fue...

    Text Solution

    |

  9. The standard ethelpy of combustion at 25^(@)C of hydrogen, cyclohexene...

    Text Solution

    |

  10. Using the data ( all vaues in kcal mol^(-1) at 25^(@)C) given below, c...

    Text Solution

    |

  11. Determine enthalpy change for, C(3)H(8(g))+H(2(g))rarr C(2)H(6(g))+C...

    Text Solution

    |

  12. Compute the heat of formation of liquie methyl alcohol is kilojoule pe...

    Text Solution

    |

  13. From the following data, calculate the enthalpy change for the combust...

    Text Solution

    |

  14. The standard heat of formation values of SF(6)(g), S(g), and F(g) are ...

    Text Solution

    |

  15. Show that the reaction CO(g) +(1//2)O(2)(g) rarr CO(2)(g) at 300K ...

    Text Solution

    |

  16. A sample of argon gas at 1atm pressure and 27^(@)C expands reversibly ...

    Text Solution

    |

  17. Diborane is a potential rocket fuel that undergoes combustion accordin...

    Text Solution

    |

  18. The standard potential of the following cell is 0.23V at 15^(@)C and 0...

    Text Solution

    |

  19. When 1pentyne (A) is treated with 4N alcoholic KOH at 175^(@)C, it is ...

    Text Solution

    |

  20. Two moles of a perfect gas undergo the following processes: a. A rev...

    Text Solution

    |

  21. C(v) values of He is always (3R)/(2) but C(v) values of H(2) is (3R)/(...

    Text Solution

    |