Home
Class 12
Chemistry
For a 5% solution of urea (Molar mass - ...

For a 5% solution of urea (Molar mass - 60 g/mol), calculate the osmotic pressure at 300 K. `[R = 0.0821 L atm K^(-1) mol^(-1)]`

Text Solution

AI Generated Solution

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

0.85% aqueous solution of NaNO_(3) is apparently 90% dissociated at 27^(@)C . Calculate its osmotic pressure. (R = 0.0821 atm K^(-1) mol^(-1) )

A solution of sucrose (molar mass = 342 g/mol) is prepared by dissolving 68.4 g of it per litre of solution, what is its osmotic pressure at 273 K? (R = 0.081 L atm K^(-1) mol^(-1))

The osmotic pressure M/10 solution of cane sugar (Molar mass 342 g mol-1) at 300 K equal to [R = 0.082 L atm k ^(-1) mol^(-1) ):

Calculate the osmotic pressure of 0.2 M glucose solution at 300 K. (R=8.314 J mol^(-1) K^(-1))

A solution obtained by mixing 100 mL of 20% solution of urea (molar mass =60) and 100 mL of 1.6% solution of cane sugar (molar mass =342) at 300 K . (R=0.083 L bar K^(-1) mol^(-1) ). Calculate a.Osmotic pressure of urea solution b.Osmotic pressure of cane sugar solution c.Total osmotic pressure of solution

Osmotic pressure of a solution obtained by mixing 100 mL of 1.4% solution of urea (mol mass = 60) and 100 mL of 3.42% of cane sugar solution (mol mass = 342) at 20^(@)C (R = 0.0821 L atm K^(-1) mol^(-1))