Home
Class 11
PHYSICS
The acceleration a in ms^-2 of a particl...

The acceleration a in `ms^-2` of a particle is given by `a=3t^2+2t+2`, where t is the time. If the particle starts out with a velocity `v=2ms^-1` at `t=0`, then find the velocity at the end of `2s`.

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem, we need to find the velocity of a particle given its acceleration as a function of time and its initial velocity. The acceleration is given by: \[ a = 3t^2 + 2t + 2 \] ### Step 1: Understand the relationship between acceleration and velocity Acceleration is defined as the rate of change of velocity with respect to time. Mathematically, this can be expressed as: \[ a = \frac{dv}{dt} \] ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • BASIC MATHEMATICS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Exercise 2.5|2 Videos
  • ARCHIVES 2 VOLUME 6

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Integer|4 Videos
  • CALORIMETRY

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Solved Example|13 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The acceleration a in "m/s^(2)" of a particle is given by,a=3t^(2)+2t+2 where t is the time.If the particle starts out with a velocity u=2m/s at t=0then the velocity at the end of 2 second is

The acceleration of a particle varies with time t as a=t^(2)+t+2 where t is in seconds. The particle starts with an initial velocity v-3m/s at t=0. find the velocity of the particle at the end of 5s.

[" The acceleration ' "a" ' (in "m/s^(2)" ) of a particle is "],[" given by "a=3t^(2)+2t-2" ,where "t" is time in "],[" second.If the particle starts with "10m/s" at "t=],[0" ,then the velocity at "t=2s" is "]

The acceleration a of a particle in m/s^2 is give by a=18t^2+36t+120 . If the particle starts from rest, then velocity at end of 1 s is

The velocity of a particle is given by v=12+3(t+7t^2) . What is the acceleration of the particle?

If velocity of a particle is given by v=2t^(2)-2 then find the acceleration of particle at t = 2 s.

If velcotiy of a particle is given by v=2t-1 then find the acceleration of particle at t = 2s.

The angular displacement of a particle is given by theta = t^3 + 2t +1 , where t is time in seconds. Its angular acceleration at t=2s is

If acceleration of a particle at any time is given by a = 2t + 5 Calculate the velocity after 5 s, if it starts from rest

CENGAGE PHYSICS-BASIC MATHEMATICS-Exercise 2.6
  1. The displacement of a particle is given by y=(6t^2+3t+4)m, where t is ...

    Text Solution

    |

  2. The velocity of a particle is given by v=12+3(t+7t^2). What is the acc...

    Text Solution

    |

  3. A particle starts from origin with uniform acceleration. Its displacem...

    Text Solution

    |

  4. The acceleration of a particle is given by a=t^3-3t^2+5, where a is in...

    Text Solution

    |

  5. A particle starts moving along the x-axis from t=0, its position varyi...

    Text Solution

    |

  6. A particle moves along the x-axis obeying the equation x=t(t-1)(t-2), ...

    Text Solution

    |

  7. The speed of a car increases uniformly from zero to 10ms^-1 in 2s and ...

    Text Solution

    |

  8. A car accelerates from rest with 2ms^-2 for 2s and then decelerates co...

    Text Solution

    |

  9. A stationary particle of mass m=1.5kg is acted upon by a variable forc...

    Text Solution

    |

  10. The displacement of a body at any time t after starting is given by s=...

    Text Solution

    |

  11. A particle moves along a staight line such that its displacement at an...

    Text Solution

    |

  12. The displacement x of a particle moving in one dimension under the act...

    Text Solution

    |

  13. The position x of a particle varies with time t according to the relat...

    Text Solution

    |

  14. The displacement of a particle along the x-axis is given by x=3+8t+7t^...

    Text Solution

    |

  15. The acceleration a in ms^-2 of a particle is given by a=3t^2+2t+2, whe...

    Text Solution

    |

  16. The displacement x of a particle along the x-axis at time t is given b...

    Text Solution

    |

  17. A particle moves along a straight line such that its displacement s at...

    Text Solution

    |

  18. The acceleration of a bus is given by ax(t)=at, where a=1.2ms^-2. a....

    Text Solution

    |

  19. The acceleration of a motorcycle is given by ax(t)=At-Bt^2, where A=1....

    Text Solution

    |

  20. The acceleration of a particle varies with time t seconds according to...

    Text Solution

    |