Home
Class 11
PHYSICS
A small sphere tied to the string of len...

A small sphere tied to the string of length `0.8m` is describing a vertical circle so that the maximum and minimum tensions in the string are in the ratio `3:1`. The fixed end of the string is at a height of `5.8m` above ground.
(a) Find the velocity of the sphere at the lowest position.

(b) If the string suddenly breaks at the lowest position, when and where will the sphere hit the ground?

Text Solution

Verified by Experts

a. Let `u` and `v` the speeds of sphere at the bottom and the top positions and `m` be the mass.
radius of circle=length of string `=r=0.8m`.
`T_b=` tension at the bottom or the maximum tension
`T_t=` tension at the top or the minimum tension

`T_b-mg=(mv^2)/(r)`
`T_t+mg=(mv^2)/(r)impliesT_b=3T_t`
`((mu^2)/(r)+mg)=3((mv^2)/(r)-mg)`
`implies(3v^2-u^2)=4rg` (i)
Using conservation of energy,
loss in KE from bottom to the top=gain in GPE
`1/2mu^2-1/2mv^2=mg(2r)`
`impliesv^2=u^2-4rg` (ii)
Using (i) and (ii), we get
`3(u^2-4gr)-u^2=4gr`
`implies2u^2=16rg`
`impliesu=sqrt(8rg)impliessqrt(8(0.8)10)=8ms^-1`
b. After breaking away from the string, the sphere moves along a parabolic path, and strikes the ground at G.
Vertical displacement of sphere
`S_y=5.8-0.8=5m`
Let t=time after which the sphere hits the ground.
`impliesS_y=0t+1/2g t^2impliest=sqrt((2S_y)/(g))=1s`
The horizontal displacement `=x=ut=8xx1=8m`.
Hence, the sphere hits the ground `1s` after breaking off the string and at the poing G.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, POWER & ENERGY

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Solved Examples|15 Videos
  • WORK, POWER & ENERGY

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Exercise 8.1|25 Videos
  • VECTORS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Exercise Multiple Correct|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A small bob tied at one end of a thin string of length 1m is describing a vertical circle so that the maximum and minimum tension in the string are in the ratio 5: 1. The velocity of the bob at the height position is ____ m/s. (Take g=10m//s^(2))

A point mass of 2 kg tied to a string of 1 m length is rotated in a vertical circle with uniform speed of 4m/s. The tension in the string is nearly 32 N when mass is at

If a bodyy is tied to a string and whirled in vertical circle, then the tension in the string at the highest position is

IF a stone is tied to one end of the string and whirled in verticle circle, then the tension in the string at the lowest point is equal to

In the previous problem, tension in the string at the lowest position of the body is

A mass of 5 kg is tied to a string of length 1.0 m is rotated in vertical circle with a uniform speed of 4 m//s . The tension in the string will be 170 N when the mass is at (g=10 m//s^(2))