Home
Class 12
PHYSICS
In a YDSE, D = 1 M, d = 1 mm, and lambda...

In a YDSE, `D = 1 M, d = 1 mm, and lambda = 1//2 mm.`
(a) Find the distance between the first and central maxima on the screen.
(b) Find the number of maxima and minima obtained on the screen.

Text Solution

Verified by Experts

a. `D gt gt d`
Hence , path difference at any angular position theta on the screen
`Delta x = d sin theta`
The path diference for first maxima
`Delta x = d sin theta = lambda implies sin theta = (lambda)/(d) = (1)/(2)`
`theta = 30^(@)`
Hence, distance between central maxima and first maxima
`y = D tan theta = (1)/(sqrt3) m`
b. Maximum path difference, `Delta x_(max) = d = 1 mm`
`implies` Hightest order maxima, `n_(max) = [(d)/(lambda)] = 2` and highest
order minima `n_(min) = [(d)/(lambda) + (1)/(2)] = 2`
Total number of maxima `=2n_(max) + 1 = 5`
Total number of minima `= 2n_(min) = 4`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVE OPTICS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Solved Examples|10 Videos
  • WAVE OPTICS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Exercise 2.1|12 Videos
  • THERMODYNAMICS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise QUESTION BANK|34 Videos
  • WAVES

    CENGAGE PHYSICS|Exercise QUESTION BANK|38 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In a YDSE, D = 1m, d = 1mm and lambda = 1//2 mm Find a distance between the first and central maxima on the screen.

In YDSE, D = 1 m, d = 1 mm , and lambda = 5000 nm . The distance of the 100th maxima from the central maxima is

In a YDSE, D = 1m, d = 1mm and lambda = 1//2 mm Find the no of maxima and minima obtained on the screen.

Young's double slit experiment is carried out using microwaves of wavelength lambda=3cm . Distance between the slits is d= 5cm and the distance between the plane of slits and the screen is D=100cm . (a) Find total number of maxima and (b) their positions on the screen.

Find the distance between third and first maxima. (d = 0.5mm, D = 0.5m, lambda = 5890 A^0)

In YDSE a = 2mm , D = 2m, lambda = 500 mm. Find distance of point on screen from central maxima where intensity becomes 50% of central maxima

In a YDSE experiment, d = 1mm, lambda = 6000Å and D= 1m. The minimum distance between two points on screen having 75% intensity of the maximum intensity will be

In a YDSE arrangement, the distance of screen from the slits is half the distance between the slits. If 'lambda' is the wavelength of then the value of D such that first minima on the screen falls at a distance D from then centre 'O' is

In a Young's double-slit experiment, if the incident light consists of two wavelengths lambda_(1) and lambda_(2) , the slit separation is d, and the distance between the slit and the screen is D, the maxima due to each wavelength will coincide at a distance from the central maxima, given by

CENGAGE PHYSICS-WAVE OPTICS-QUESTION BANK
  1. In a YDSE, D = 1 M, d = 1 mm, and lambda = 1//2 mm. (a) Find the dis...

    Text Solution

    |

  2. In a single slit diftion, slit width is 0.6mm and distance of first mi...

    Text Solution

    |

  3. The ratio of resolving powers of an optical microscope for two wavelen...

    Text Solution

    |

  4. A beam of light of lambda=600 nm from a.distant sourcé falls on a sing...

    Text Solution

    |

  5. In Young's double slit experiment, the slits are 2 mm apart and are il...

    Text Solution

    |

  6. In a Young's double slit experiment the spacing between the slits is 0...

    Text Solution

    |

  7. A slit of size 0.15m is placed at 2.1m from a screen. On illuminated i...

    Text Solution

    |

  8. In the Young's double-slit experiment, the intensity of light at a poi...

    Text Solution

    |

  9. In YDSE distance between slits and screen is 1.5 m. When light of wave...

    Text Solution

    |

  10. Two Polaroids P(1) and P(2) are placed with their axis perpendicular t...

    Text Solution

    |

  11. In an YDSE, the fringes are formed at a distance of 1 m from double sl...

    Text Solution

    |

  12. In Young's double slit experiment the separation d between the slits i...

    Text Solution

    |

  13. A single slit is of width 0.5mm. Distance of screen from slit is 1 m. ...

    Text Solution

    |

  14. In YDSE distance between slits is 0.2 mm, distance between slit & scre...

    Text Solution

    |

  15. In an interference pattern the (n+4)^(th) blue bright fringe and n^(th...

    Text Solution

    |

  16. In double slit experiment, the angular width of the fringes is 0.20^(c...

    Text Solution

    |

  17. A light has amplitude A and angle between analyser and polariser is 60...

    Text Solution

    |

  18. A unpolarised light is passing through three polaroids as shown. If fi...

    Text Solution

    |

  19. In YDSE, if sources are incoherent, the intensity on screen is 13 I(0^...

    Text Solution

    |

  20. An unpolarized light passes through three polarizing sheets whose pola...

    Text Solution

    |

  21. In a Young's double slit experiment, 60 fringes were seen in the field...

    Text Solution

    |