Home
Class 12
PHYSICS
Figure shows a conducting rod of length ...

Figure shows a conducting rod of length `l = 10 cm`, resistance `R` and mass `m = 100 mg` moving vertically downward due to gravity. Other parts are kept fixed. Magnetic filed is `B = 1 T`. `MN and PQ` are vertical, smooth, the capacitor is `C = 10mF`. The rod is released from rest. Find the maximum current (in mA) in the circuit.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
5

,
By Newton's law, `mg = ilB = m(dv)/(dt)` (i)
Using `KVL blv = iR + (q)/(C )`
Differenting (ii) w.r.t. time, we get
`Bl(dv)/(dt) = R(di)/(dt) + (i)/( c)`
Eliminating `(dv)/(dt)` from equations (i) and (iii), we get
`mg - ilB = (m)/(Bl)[R(di)/(dt) + (i)/( C)]`
`rarr` `mgBl - iB^(2)l^(2) = m(R(di)/(dt) + (mi)/(C ))`
I will be maximum when `(di)/(ct) = 0`. Use this in equation (iv)
`rarr` `mgBlC = i(B^(2)l^(2)C + m)`
`rarr` `i_(max) = (mgBlC)/(m + B^(2)l^(2)C)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Archives Fill In The Blanks|3 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Archives Single Correct|11 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Exercises Linked Comprehension|36 Videos
  • ELECTROMAGENTIC INDUCTION

    CENGAGE PHYSICS|Exercise QUESTION BANK|40 Videos
  • ELECTRON,PHONTS,PHOTOELECTRIC EFFECT & X-RAYS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise dpp 3.3|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In the figure, a conducting rod of length l=1 meter and mass m = 1 kg moves with initial velocity u = 5 m//s . On a fixed horizontal frame containing inductor L = 2 H and resistance R = 1 W . PQ and MN are smooth, conducting wires. There is a uniform magnetic field of strength B = 1T . Initial there is no current in the inductor. Find the total charge in coulomb, flown through the inductor by the time velocity of rod becomes v_(f) = 1 m//s and the rod has travelled a distance x = 3 meter.

A pair of long conducting rails are held vertical at a separation l = 50 cm . The top ends are connected by a resistance of R = 0.5 Omega and a fuse (F) of negligible resistance. A conducting rod is free to slide along the rails under gravity. The whole system is in a uniform horizontal magnetic field B = 1.5 T as shown. Resistance of the rod and rails are negligible and the rod remains horizontal as it moves. The rod is released from rest. Find the minimum mass of the rod that will ensure that the fuse blows out. It is known that rating of the fuse is 4 A.

A conducting rod of length L=0.1 m is moving with a uniform sped v=0.2m//s on conducting raisli a magnetic field B=0.5T as shown. On one side, the end of the rails is connected to a capacitor of capacitance C=20muF . Then, the charge on the capacitor's plates are

A weightless rod of length 2l carries two equal masses 'm', one tied at lower end A and the other at the middle of the rod at B . The rod can rotate in vertical plane about a fixed horizontal axis passing thriugh C . The rod of is released from rest in horizontal possion. The speed of the mass B at the instant rod become vertical is: