Home
Class 11
PHYSICS
A vessel contains a mixture of 7 g of ni...

A vessel contains a mixture of `7 g` of nitrogen and `11 g` of carbon dioxide at temperature `T = 300 K`. If the pressure of the mixutre is 1 atm `(1 xx 10^(5) N//m^(2))`, its density is (gas constant `R = 25//3 J//mol K)`

A

`0.72 kg//m^(3)`

B

`1.44 kg//m^(3)`

C

`2.88 kg//m^(3)`

D

`5.16 kg//m^(3)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

b. Density or mixture, `rho_(mix) = (PM_(mix))/(RT)`
Mass or nitrogen gas, `m_(N) = 7 g = 7 xx 10^(-3) kg`
Mass of carbon dioxide, `m_(C0_(2)) = 11 g = 11 xx 10^(-3) kg`
Molecular weight of nitrogen gas, `M_(N) = 28 xx 10^(-3) kg`
Molecular weight of carbon dioxide, `M_(CO_(2)) = 44 xx 10^(-3) kg`
`M_(mix) = (n_(N) M_(N))/(n_(N) + n_(CO_(2))) = ((m_(N))/(M_(N)) M_(N) + (m_(CO_(2)))/(M_(CO_(2))) M_(CO_(2)))/((m_(N))/(M_(N)) + (m_(CO_(2)))/(M_(CO_(2)))`
` = (m_(N) + m_(CO_(2)))/((m_(N))/(M_(N)) + (m_(CO_(2)))/(M_(CO_(2)))) = ((7 + 11) xx 10^(-3))/(((7)/(28) + (11)/(44)))`
` = (18 xx 10^(-3))/((1)/(4) + (1)/(4)) = 36 xx 10^(-3) kg`
`rho = ((1 xx 10^(5))(36 xx 10^(-3)))/((25)/(3) xx 300) = 1.44 kg//m^(3)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • KINETIC THEORY OF GASES AND FIRST LAW OF THERMODYNAMICS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Multiple Corrects|29 Videos
  • KINETIC THEORY OF GASES AND FIRST LAW OF THERMODYNAMICS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Assertion-Reasoning|6 Videos
  • KINETIC THEORY OF GASES AND FIRST LAW OF THERMODYNAMICS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Subjective|22 Videos
  • KINETIC THEORY OF GASES

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Compression|2 Videos
  • LINEAR AND ANGULAR SIMPLE HARMONIC MOTION

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Multiple Correct Answer Type|9 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A vessel contains a mixture of 7 g of nitrogen and 11 g carbon dioxide at temperature T = 290 K . If pressure of the mixure is 1 atm (= 1.01 xx 10^5 N//m^2) , calculate its dencity (R = 8.31 J//mol - K) .

A vessel contains a mixture of nitrogen of mass 7 g and carbon dioxide of mass 11 g at temperature 290 K and perssure 1 atm.Find the density of the mixture.

A vessel contains a mixtrue consisting of m_(1) = 7g of nitrogen M_(1) = 28 and m_(2) = 11 g of carbon dioxide (M_(2) 44) at temperature T = 300 K and pressure p_(0) = 1 atm. Find the density of the mixture.

A cylindrical container of volume 4.0 xx 10^( - 3) m^3 contains one mole of hydrogen and two moles of carbon dioxide. Assume the temperature of the mixture is 400 K. The pressure of the mixture of gases is : [Take gas constant as 8.3 J mol^(- 1) K^(- 1) ]

An enclosure of volume 4 litres contains a mixture of 8 g of oxygen 14 g of nitrogen nand22 g of carbon dioxide. If the temperature of the mixture is 27^(@)C find the pressure of the mixture of gases. Given R=8.315JK^(-1)"mol"^(-1)

A vessel of volume 2000cm^(3) contains 0.1 mol of oxygen and 0.2mol of caron dioxide. If the temperature if the mixture is 300K, find its pressure.

The volume V of an enclosure contains a mixture of three gases, 16 g of oxygen, 28 g of nitrogen and 44 g of carbon dioxide at absolute temperature T. Consider Ras universal gas constant. The pressure of the mixture of gases is:

A close container of volume 0.02 m^(3) contains a mixture of neon and another gas A of unknown molecular mass. The container contains 4 g of Neon and 24 g of gas A. At a temperature of 27^(@)C the pressure of the mixture is 105 N//m^(2) . Is there any possibility of finding gas A in the atmosphere of a planet of radius 600 km and mean density r = 5 x× 103 kg//m^(3) ? Temperature of the planet is 2200^(@)C . Molar molecular mass of neon = 20 g, Gas constant R = 8.314 "J mol"^(–1) K^(–1) Gravitational constant G = 6.67 x× 10^(–11) N m^(2) kg^(–2)

CENGAGE PHYSICS-KINETIC THEORY OF GASES AND FIRST LAW OF THERMODYNAMICS-Single Correct
  1. Two moles of an ideal mono-atomic gas undergo a cyclic process as show...

    Text Solution

    |

  2. n moles of gas in a cylinder under a piston is transferred infinintley...

    Text Solution

    |

  3. A vessel contains a mixture of 7 g of nitrogen and 11 g of carbon diox...

    Text Solution

    |

  4. The mass of a gas molecule can be computed form the specific heat at c...

    Text Solution

    |

  5. A certain balloon maintains an internal gas pressure of P(0) = 100 k P...

    Text Solution

    |

  6. A spherial balloon contains air at temperature T(0) and pressure P(0)....

    Text Solution

    |

  7. Find work done by the gas in the process shown in figure.

    Text Solution

    |

  8. Two different ideal diatomic gases A and B are initially in the same s...

    Text Solution

    |

  9. The moles of an ideal monoatomic gas perform a cycle shown in figure. ...

    Text Solution

    |

  10. For process 1, Delta U is positive, for process 2, Delta U is zero and...

    Text Solution

    |

  11. In the diagram as shown, find parameters representing x and y axes and...

    Text Solution

    |

  12. The ratio of heat absorbed and work done by the gas in the process, as...

    Text Solution

    |

  13. In previous, Find the value of gamma = C(P) // C(v) :

    Text Solution

    |

  14. In an adiabatic process, R = (2)/(3) C(v). The pressure of the gas wil...

    Text Solution

    |

  15. The ratio of pressure of the same gas in two containers in (n(1) T(1))...

    Text Solution

    |

  16. In an isobaric process, Delta Q = (K gamma)/(gamma - 1) where gamma = ...

    Text Solution

    |

  17. On an isothermal process, there are two POINTs A and B at which pressu...

    Text Solution

    |

  18. In the previous problem, the temperature of the isothemal process is h...

    Text Solution

    |

  19. Two cylinders fitted with pistons and placed as shown, connected with ...

    Text Solution

    |

  20. If P is the atmospheric pressure in the last problems find the percent...

    Text Solution

    |