Home
Class 11
CHEMISTRY
Calculate the lattice energy from the fo...

Calculate the lattice energy from the following data (given `1 eV = 23.0 kcal mol^(-1)`)
i. `Delta_(f) H^(ɵ) (KI) = -78.0 kcal mol^(-1)`
ii. `IE_(1)` of `K = 4.0 eV`
iii. `Delta_("diss")H^(ɵ)(I_(2)) = 28.0 kcal mol^(-1)`
iv. `Delta_("sub")H^(ɵ)(K) = 20.0 kcal mol^(-1)` ltbvrgt v. `EA` of `I = -70.0 kcal mol^(-1)`
vi. `Delta_("sub")H^(ɵ)` of `I_(2) = 14.0 kcal mol^(-1)`

A

`+14.1 kcal mol^(-1)`

B

`-14.1 kcal mol^(-1)`

C

`-141 kcal mol^(-1)`

D

`+141 kcal mol^(-1)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

Using Born-Haber cycle for `KI`. (All values are in `K cal mol^(-1)`)

`:. Delta_(f)H^(ɵ) = Delta_("sub")H^(ɵ) + (1)/(2) Delta_("diss")H^(ɵ) + EA+Delta_(u)H^(ɵ)`
`-78 = 20.0 +23.0 xx 4.0 + (1)/(2) xx 28.0 - 70.0 + Delta_(u)H^(ɵ)`
`:. Delta_(u)H^(ɵ) = -141 kcal mol^(-1)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • PERIODIC CLASSIFICATION OF ELEMENTS AND GENERAL INORGANIC CHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises (Single Correct)Miscellaneous|10 Videos
  • PERIODIC CLASSIFICATION OF ELEMENTS AND GENERAL INORGANIC CHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises (Assertion Reasoning)|11 Videos
  • PERIODIC CLASSIFICATION OF ELEMENTS AND GENERAL INORGANIC CHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises (Single Correct) Bond Angle|4 Videos
  • P-BLOCK GROUP 14 - CARBON FAMILY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises Archives (Subjective)|9 Videos
  • PURIFICATION OF ORGANIC COMPOUNDS AND QUALITATIVE AND QUANTITATIVE ANALYSIS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Assertion Reasoning Type|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the EA of O atom to O^(2-) ion from the following data: i. Delta_(f)H^(ɵ)[MgO(s)] = -600 kJ mol^(-1) ii. Delta_(u)H^(ɵ) [MgO(s)] = -3860 kJ mol^(-1) iii. IE_(1) + IE_(2) of Mg(g) = 2170 kJ mol^(-1) iv. Delta_("diss")H^(ɵ) of Mg(s) = + 494 kJ mol^(-1) v. Delta_("sub")H^(ɵ) of Mg(s) = +150 kJ mol^(-1)

Calculate the electronegativity of fluorine from the following data: E_(H-H) = 104.4 kcal mol^(-1), E_(F-F) = 36.6 kcal mol^(-1) E_(H-F) = 134.3 kcal mol^(-1), chi_(H) = 2.1

Calculate Delta_(f)H^(Theta) ICI(g) from the data DeltaH dissociation CI_(2)(g) = 57.9 kcal mol^(-1) DeltaH dissociation I_(2)(g) = 36.1 kcal mol^(-1) DeltaH dissociation ICI(g) = 50.5 kcal mol^(-1) DeltaH sublimation I_(2)(g) = 15.0 kcal mol^(-1)

Calculate the resonance energy of gaseous benzene form the following data. BE(C-H) = 416.3 kJ mol^(-1) BE(C-C) = 331.4 kJ mol^(-1) BE(C=C) = 591.1 kJ mol^(-1) Delta_("sub")H^(Theta)(C,"graphite") = 718.4 kJ mol^(-1) Delta_("diss")H^(Theta)(H_(2),g) = 435.9 kJ mol^(-1) Delta_(f)H^(Theta) ("benzene", g) = 82.9 kJ mol^(-1)

Calculate the electronegativity of fluorine from following data : E_(H - H) = 104.2 kcal mol^(-1) E_(F - F) = 36.6 kcal mol^(-1) E_(H -F) = 134.6 kcal mol^(-1) Electronegativity of H is 2.05.

The electronegativity of carbon from the following data is nearly E_(H - H) = 104.2 "kcal" mol^(-1) , E_(C-C) = 83.1 kcal mol^(-1) , E_(C-H) = 98.8 kcal mol^(-1) , X_(H) = 2.1

Calculate K_(sp) for AgCI . Given: Delta_(f)H^(Θ) Ag^(o+) = 25.3 kcal mol^(-1) Delta_(f)H^(Θ) C1^(Θ) =- 40.0 kcal mol^(-1) Delta_(f)H^(Θ) AgC1=- 30.36 kcal mol^(-1) S^(Θ) Ag^(o+), S^(Θ) C1^(Θ) , and S^(Θ) AgC1 are 17.7, 13.2 and 23.0 cal mol^(-1)

Calculate the electronegativity of fluorine form the following data : E_(H-H) = 104.2 kcal "mol"^(-1), E_(C-C) =83.1 kcal "mol"^(-1) . E_(C-H) =9.8.s kcal "mo"l^(-1) Electronegativity of H=2.1 .