Home
Class 11
PHYSICS
Initially car A is 10.5 m ahead of car B...

Initially car `A` is `10.5 m` ahead of car `B`. Both start moving at time `t = 0` in the same direction along a straight line. The velocity-time graph of two cars is shown in figure. The time when the car `B` will catch the car `A`, will be.

A

`t = 21 sec`

B

`t = 2 sqrt(5) sec`

C

20 sec

D

none

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

Let they meet at `C`.
For car `A : x = v_A t rArr x = 10 t`
Acceleration of car `B : a_B = tan 45^@ = 1 m//s^2`
for car `B : x + 10.5 = (1)/(2) a_B t^2`
`rArr 10t + 10.5 = (1)/(2) 1 t^2`
`rArr t^2 - 20 t - 21 = 0`
`rArr (t - 21)(t + 1) = 0`
`rArr t = 21 s`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • GENERAL KINEMATICS AND MOTION IN ONE DIMENSION

    A2Z|Exercise Assertion Reasoning|20 Videos
  • GENERAL KINEMATICS AND MOTION IN ONE DIMENSION

    A2Z|Exercise NEET Questions|37 Videos
  • GENERAL KINEMATICS AND MOTION IN ONE DIMENSION

    A2Z|Exercise Understanding Motion Through Graphs|40 Videos
  • FLUID MECHANICS

    A2Z|Exercise Chapter Test|29 Videos
  • GRAVITATION

    A2Z|Exercise Chapter Test|29 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The velocity time graph of the motion of a car is given here.

The distance versus time graph of a car is shown in the given figure.

Figure shows position-time graph of two cars A and B.

As soon as a car just starts from rest in a certain direction, a scooter moving with a uniform speed overtakes the car. Their velocity-time graphs are shown in Fig. 3.66. Calculate the time when the car will catch up the scooter.

Velocity-time graph for a car is semicircle as shown here. Which of the following is correct:

The velocity-time graph of a car moving along a straight road is shown in figure. The average velocity of the car is first 25 seconds is

The velocity-time graph of a car moving along a straight road is shown in figure. The average velocity of the car in first 25 seconds is

The diagram shows a velocity-time graph for a car moving in a straight line. At point Q the car must be

A car of mass 1000 kg is moving with a velocity of 10 m s^(-1) . If the velocity-time graph for this car is a horizontal line parallel to the time axis, then the velocity of car at the end of 25 s will be :

Two cars A and B start from a same point at same instant of time and move in same direction. The variation of their respective velocities with time is indicated in the graph as shown in the figure. The time after their motion starts, when the cars cross each other is?

A2Z-GENERAL KINEMATICS AND MOTION IN ONE DIMENSION-Problem Based On Mixed Concepts
  1. The displacement of a particle is moving by x = (t - 2)^2 where x is i...

    Text Solution

    |

  2. A car is moving with uniform velocity 10 m//s. After t = 5 sec, brakes...

    Text Solution

    |

  3. Initially car A is 10.5 m ahead of car B. Both start moving at time t ...

    Text Solution

    |

  4. A ball is dropped vertically from a height d above the ground . It hit...

    Text Solution

    |

  5. The drawing shows velocity (v) versus time (t) graphs for two cyclists...

    Text Solution

    |

  6. A train normally travels at a uniform speed of 72 km//h on a long stre...

    Text Solution

    |

  7. Two objects moving along the same straight line are leaving point A wi...

    Text Solution

    |

  8. The speed v of a car moving on a straight road changes according to eq...

    Text Solution

    |

  9. When two bodies move uniformly towards each other, the distance betwee...

    Text Solution

    |

  10. A particle is thrown upwards from ground. It experiences a constant re...

    Text Solution

    |

  11. A particle moving along a straight line with a constant acceleration o...

    Text Solution

    |

  12. A particle starts from rest with uniform acceleration and it's velocit...

    Text Solution

    |

  13. Two bikes A and B start from a point. A moves with uniform speed 40 m/...

    Text Solution

    |

  14. A parachutist after bailing out falls 50m without friction. When parac...

    Text Solution

    |

  15. Two stones are thrown up simultaneously from the edge of a cliff 240...

    Text Solution

    |

  16. The velocity of a particle is v = v0 + g t + ft^2. If its position is ...

    Text Solution

    |

  17. A body is at rest at x =0 . At t = 0, it starts moving in the posi...

    Text Solution

    |

  18. An object moving with a speed of 6.25 m//s, is deceleration at a rate ...

    Text Solution

    |

  19. Consider a rubber ball freely falling from a height h = 4.9 m onto a ...

    Text Solution

    |

  20. Two particles start moving from the same point along the same straight...

    Text Solution

    |