Home
Class 9
PHYSICS
What is the magnitude of the gravitation...

What is the magnitude of the gravitational force between the Earth and a 1kg object on its surface ? (Mass of the earth is `6xx10^(24)` kg and radius of the Earth is `6.4xx10^(6) m)`.

Text Solution

AI Generated Solution

To find the magnitude of the gravitational force between the Earth and a 1 kg object on its surface, we can use Newton's law of universal gravitation, which is given by the formula: \[ F = \frac{G \cdot M \cdot m}{r^2} \] Where: - \( F \) is the gravitational force, - \( G \) is the gravitational constant \( (6.67 \times 10^{-11} \, \text{N m}^2/\text{kg}^2) \), - \( M \) is the mass of the Earth \( (6 \times 10^{24} \, \text{kg}) \), ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the gravitational force on a body of mass 1 kg lying on the aurface of earth. Given mass of earth. Given mass of earth is 6xx10^(24) kg and radius of earth is 6400 km.

Find the distance of a point from the earth's centre where the resultant gravitational field due to the earth and the moon is zero. The mass of the earth is 6.0xx10^(24)kg and that of the moon is 7.4xx10^(22)kg . The distance between the earth and the moon is 4.0xx10^(5)km .

Find the distance of a point from the earth's centre where the resultant gravitational field due to the earth and the moon is zero The mass of the earth is 6.0 xx 10^(24)kg and that of the moon is 7.4 xx 10^(22)kg The distance between the earth and the moon is 4.0 xx 10^(5)km .

Find the magnitude of the gravitational force between the Sun and the earth. (Mass of the Sun =2xx10^(30) kg, mass of the earth =6xx10^(24)kg and the distance between the centres of the Sun and the earth =1.5xx10^(11)m , (G=6.67xx10^(-11)N.m^(2)//kg^(2))

Find the distance of a point from the earth's centre where the resultant gravitational field due to the earth and the moon is zero. The mass of the earth is 6.0xx10^24 kg and that of the moon is 7.4x10^22 kg. The distance between the earth and the moon is 4.0xx10^5km .

A satellite orbits the earth at a height of 400 km, above the surface. How much energy must be expended to rocket the satellite out of the earth's gravitational influence ? Mass of the satellite=200 kg, mass of the earth= 6.0xx10^(24) kg, radius of the earth= 6.4xx10(6) m, G= 6.67xx10^(-11)Nm^(2)Kg^(-2) .

A satellite orbits the earth at a height of 400km above the surface. How much energy must be expanded to rocket the satellite out of the gravitational influence of earth? Mass of the satellite is 200kg, mass of earth =6.0 xx 10^(24) kg, radius of earth =6.4 xx 10^6 m , G=6.67xx10^(-11)Nm^2 kg^(-2).

A synchronous satellite goes around the earth one in every 24 h. What is the radius of orbit of the synchronous satellite in terms of the earth's radius ? (Given: Mass of the earth , M_(E)=5.98xx10^(24) kg, radius of the earth, R_(E)=6.37xx10^(6)m , universal constant of gravitational , G=6.67xx10^(-11)Nm^(2)kg^(-2) )

Calculate the speed of projection necessary to send a body right out of the filed of the earth's grvivtational attraction. G= 6.63 xx10^(-11) "newton metre^(2) " Kg^(2) Mass of the earth = 5.97 xx 10^(24) Radius of the earth = 6.37 xx 10^(6) m .

PRADEEP-GRAVITATION-NCERT question
  1. What is the ratio pf weight of an object on moon to its weight on eart...

    Text Solution

    |

  2. You find your mass to be 42 kg on a weighing machine. Is your mass mor...

    Text Solution

    |

  3. The gravitational force between two object is F.How will this force ch...

    Text Solution

    |

  4. Gravitational force acts on all objects in properties to their masses....

    Text Solution

    |

  5. What is the magnitude of the gravitational force between the Earth and...

    Text Solution

    |

  6. The Earth and the moon are attracted to each other by each other by gr...

    Text Solution

    |

  7. If the moon attracts the earth, why does the earth not move towards th...

    Text Solution

    |

  8. What happens to the force between two object, if (i) the mass of one...

    Text Solution

    |

  9. What is the imprtance of universal law of gravitation?

    Text Solution

    |

  10. What is the acceleration of free fall?

    Text Solution

    |

  11. What do we call the gravitational force between the earth and an objec...

    Text Solution

    |

  12. Amit buys few grams of gold at the poles as per the instruction of one...

    Text Solution

    |

  13. Why will a sheet of paper fall slower than one that is crumpled into a...

    Text Solution

    |

  14. Gravitational force on the surface of the moon is only 1//6 as gravita...

    Text Solution

    |

  15. A ball is thrown vertically upwards with a velocity of 49 m//s. Calula...

    Text Solution

    |

  16. A stone is released from the top of a tower of height 19.6m. Calculate...

    Text Solution

    |

  17. A stone is thrown verticaly upward with an initial velocity of 40m//s....

    Text Solution

    |

  18. Calculate the force of gravitation between the earth the sun, given th...

    Text Solution

    |

  19. A stone is allowed to fall from the top of a tower 100m high and at th...

    Text Solution

    |

  20. A ball thrown up vertically returns to the thrower after 6s. Find (a...

    Text Solution

    |