Home
Class 11
PHYSICS
A body moving on the ground with a veloc...

A body moving on the ground with a velocity of `15m//s` comes to rest after covering a distance of `25m` If acceleration due to gravity is `10m//s^(2)` Calculate the coefficient of friction between the ground and the body .

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`0.45`

Here, `u = 15m//s, upsilon = 0 s = 25 m`
`g = 10m//s^(2) mu =` ?
From `upsilon^(2) - u^(2) = 2 as`
` a = (upsilon^(2) -u^(2))/(2 s) =(0^(2) - 15^(2))/(2 xx 25) = - 4.5m//s^(2)`
`mu = (a)/(g) = (4.5)/(10) = 0.45` .
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    PRADEEP|Exercise JEE (Main and Advanced)/ Medical Entrance Special|93 Videos
  • LAWS OF MOTION

    PRADEEP|Exercise Integer Type Questions|7 Videos
  • LAWS OF MOTION

    PRADEEP|Exercise Fill in the blanks|20 Videos
  • KINEMATICS

    PRADEEP|Exercise 1 NCERT Comprehension|4 Videos
  • MATHEMATICAL TOOLS

    PRADEEP|Exercise Fill in the blanks|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block slides with a velocity of 10 m/s on a rough horizontal surface. It comes to rest after covering a distance of 50 metre. If g is 10m//s^(2) , then the coefficient of dynamic friction between the block and the surface is

A body rolled on ice with a velocity of 8 ms^(-1) comes to rest after travelling a distance of 4 m . Calculate the coefficient of friction .

Find the distance travelled by a body before coming rest, if it is moving with a speed of 10ms^(-1) and the coefficient of friction between the ground and the body is 0.4 .

A body is rolling on the ground with a velocity of 1ms^(-1) . After travelling a distance of 5 m, it comes to rest. Find the coefficient of friction. Take g=10ms^(-2) .

A cricket ball is rolled on ice with a velocity of 5.6 m//s and comes to rest after travelling 8 m . Find the coefficient of friction Given g = 9.8 m//s^(2) .

A body is moving along a straight horizontal road with a velocity of 21 m/s comes to rest after moving a certain distance. If mu between the body and the surface of road is 0.3, the distance covered is [g =9.8ms^(-2)]

Two blocks of masses 2kg and M are at rest on an inclined plane and are separated by a distance of 6.0m as shown. The coefficient of friction between each block and the inclined plane is 0.25 . The 2kg block is given a velocity of 10.0m//s up the inclined plane. It collides with M, comes back and has a velocity of 1.0m//s when it reaches its initial position. The other block M after the collision moves 0.5m up and comes to rest. Calculate the coefficient of restitution between the blocks and the mass of the block M. [Take sintheta=tantheta=0.05 and g=10m//s^2 ]

PRADEEP-LAWS OF MOTION-Problems for practice
  1. A car starts with a velocity of 100m//s on a half kilometre long bridg...

    Text Solution

    |

  2. A train weighing 1000 quintals is running on a level road with a unifr...

    Text Solution

    |

  3. A body moving on the ground with a velocity of 15m//s comes to rest af...

    Text Solution

    |

  4. A box of mass 4kg rests upon an inclined plane This inclination is gra...

    Text Solution

    |

  5. When a car moving with a speed of 36km//h reaches an upwards inclined ...

    Text Solution

    |

  6. An engine of mass 6.5 metric ton is going up an incline of 5 in 13 at...

    Text Solution

    |

  7. A body of mass m is released from the top of a rough inclined plane of...

    Text Solution

    |

  8. A block slides down an incline of 30^(@) with the horizontal starting...

    Text Solution

    |

  9. In a children park an inclined plane is constructed with an angle of i...

    Text Solution

    |

  10. A block slides down an incline of angle 30^(@) with an acceleration of...

    Text Solution

    |

  11. A force of 98N is just able to move a body of weight 45kg on a rough h...

    Text Solution

    |

  12. A block of mass 2kg rests on a rough inclined plane making an angle of...

    Text Solution

    |

  13. An engine draws a train up an incline of 1 in 100 at the rate 36km//h ...

    Text Solution

    |

  14. Calculate the power of an engine which can pull a train of mass 25000 ...

    Text Solution

    |

  15. A mass of 100kg is resting on a rough inclined plane of angle 30^(@) I...

    Text Solution

    |

  16. A truck tows a trailor of mass 1200kg at a speed of 10m//s on a level ...

    Text Solution

    |

  17. An engine of one metric ton is going up an inclined plane of slope 1 i...

    Text Solution

    |

  18. A particle of mass 21 g attached to a string of 70cm length Keeping th...

    Text Solution

    |

  19. A ball of mass 0.1kg is suspended by a string 30 cm long Keeping the s...

    Text Solution

    |

  20. A car of mass 1500kg is moving with a speed of 12.5ms^(-1) on a circul...

    Text Solution

    |