Home
Class 11
CHEMISTRY
At 817^(@)C, K(p) for the reaction betwe...

At `817^(@)C`, `K_(p)` for the reaction between `CO_(2(g))` and excess hot graphite `(s)` is `10 atm`.
(`a`) What are the equilibrium concentration of the gases at `817^(@)C` and a total pressure of `5 atm?`
(`b`) At what total pressure, the gas contains `5% CO_(2)` by volume?

Text Solution

Verified by Experts

(`a`) The given equilibrium is ,
`{:(,,CO_(2(g)),+,C_((s)),hArr,2CO_((g))),(,"Initial mole",1,,,,0),(,"Final mole",(1-alpha),,,,2alpha):}`
`K_(p)=((n_(CO))^(2))/(n_(CO_(2)))xx[(P)/(sumn)]^(1)=((2alpha)^(2))/((1-alpha))xx[(5)/(1+alpha)]`
`10=(20alpha^(2))/(1-alpha^(2))`
or `10-10alpha^(2)=20alpha^(2)`
`:. alpha^(2)=(10)/(30)`
`:. alpha=sqrt((1)/(3))=0.577`
Thus, mole of `CO_(2)` at equilibrium `=1-alpha`
`=1-0.577=0.423`
and mole of `CO` at equilibrium
`=2alpha=2xx0.577=1.154`
Total moles present at equilibrium
`=0.423+1.154=1.577`
At equilibrium, `PV=nRT`
`P=5 atm`, `n=1.577`, `T=817+273=1090 K`
`5xxV=1.577xx0.0821xx1090`
`:. V=28.22 litre`
`:. [CO]` at equilibrium `=(1.154)/(28.22)=0.041 mol litre^(-1)`
`[CO_(2)]` at equilibrium `=(0.423)/(28.22)=0.015 mol litre ^(-1)`
(`b`) `{:(For,,CO_(2(g)),+,C_((s)),hArr,2CO_((g))),(,"Initial mole",1,,0,,0),(,"Final mole",(1-a),,,,2a):}`
`:. ` Total mole at equilibrium `=1-a+2a=1+a`
Given `[(1-a)/(1+a)]=(5)/(100)`
`:. a=(95)/(100)`
`:' K_(p)=((n_(CO))^(2))/(n_(CO_(2)))xx[(P)/(sumn)]^(1)`
`:. 10=([(2xx95)/(100)]^(2))/(((5)/(100)))xx(P)/(((105)/(100)))`
`:. P=0.145 atm`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMICAL EQUILIBRIUM

    P BAHADUR|Exercise Statement:Explanation|13 Videos
  • CHEMICAL BONDING

    P BAHADUR|Exercise Exercise 7|11 Videos
  • GASEOUS STATE

    P BAHADUR|Exercise Exercise -9|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What is the density of CO_(2) at 27 .^(@)C and 2.5 atm pressure ?

A 10.0 litre container is filled with a gas to a pressure of 2.00 atm at 0^(@)C . At what temperature will the pressure inside the container be 2.50 atm ?

For the equlibrium NH_(2)CONH_(4)(s) rarr 2NH_(3)(g) + CO_(2)(g) p_(CO_(2)) = 1 atm at 100^(@)C . What will be the equilibrium constant at 100^(@)C in atm.

At 600^(@)C,K_(P) for the following reaction is 1 atm. X(g) rarr Y(g) + Z(g) At equilibrium, 50% of X (g) is dissociated. The total pressure of the equilibrium system is p atm. What is the partial pressure (in atm) of at equilibrium ?

P BAHADUR-CHEMICAL EQUILIBRIUM-Exercise
  1. When 3.06 g of solid NH(4)HS is introduced into a two-litre evacuated ...

    Text Solution

    |

  2. A vessel at 1000 K contains carbon dioxide with a pressure of 0.5 atm....

    Text Solution

    |

  3. At 817^(@)C, K(p) for the reaction between CO(2(g)) and excess hot gra...

    Text Solution

    |

  4. The equilibrium constant K(p) of the reaction: 2SO(2)+O(2) hArr 2SO(3)...

    Text Solution

    |

  5. For the reaction CO(g)+2H(2)(g)hArrCH(3)OH(g) Hydrogen gas is intr...

    Text Solution

    |

  6. When 0.15 mol of CO taken in a 2.5 L flask is maintained at 750 K alon...

    Text Solution

    |

  7. For the reaction Ag(CN)(2)^(ɵ)hArr Ag^(o+)+2CN^(ɵ), the K(c ) at 25^...

    Text Solution

    |

  8. The value of K(p) is 1xx10^(-3) atm^(-1) at 25^(@)C for the reaction: ...

    Text Solution

    |

  9. When 1pentyne (A) is treated with 4N alcoholic KOH at 175^(@)C, it is ...

    Text Solution

    |

  10. At 700 K, hydrogen and bromine react to form hydrogen bromine. The val...

    Text Solution

    |

  11. For the equilibrium, N(2)O(4)hArr2NO(2) , (G(N(2)O(4))^(@))(298)=100kJ...

    Text Solution

    |

  12. Calculate the equilibrium constant for the reaction H(2)(g)+CO(2)(g)...

    Text Solution

    |

  13. The equilibrium constant K(c) for A(g) hArr B(g) is 1.1. Which gas has...

    Text Solution

    |

  14. For the reaction A+B hArr 3. C at 25^(@)C, a 3 L vessel contains 1, 2,...

    Text Solution

    |

  15. The activation energy of H(2)+I(2) hArr 2HI(g) in equilibrium for th...

    Text Solution

    |

  16. For a gaseous phase reaction A+2B hArr AB(2), K(c)=0.3475 L^(2) "mole"...

    Text Solution

    |

  17. 0.96 g of HI were heated to attain equilibrium 2HIhArrH(2)+I(2). The r...

    Text Solution

    |

  18. The degree of dissociation of HI at a particualr temperature is 0.8. C...

    Text Solution

    |

  19. At 340 K and 1 atm pressure, N(2)O(4) is 66% into NO(2). What volume o...

    Text Solution

    |

  20. N(2)O(4) dissociates as N(2)O(4)hArr2NO(2). At 55^(@)C and one atmospe...

    Text Solution

    |