The ground state energy of hydrogen atom is -13.6eV. If an electron makes a transition form an energy level -0.85 eV to -3.4 eV, calculate the wavelength of spectral line emitted. To which series of hydrogen spectrum does this wavelength belongs?
Text Solution
Verified by Experts
Here, `E=-13.6eV=(-13.6)/(n^2)eV`, Where n=1 Now, `=-0.85eV=(-13.6)/(n_1^2) :. n_1^2=13.6/0.85=16`, and `-3.4eV =(-13.6)/(n_2^2) :. n_2^2=13.6/3.4=4,` `n_2=2` In transition form `n_1` to `n_2`, `hv=(hc)/lambda=E_1-E_2=-0.85-(-3.4)` `=2.55eV=2.55xx1.6xx10^(-19)J` `lambda=(hc)/(2.55xx1.6xx10^(-19))=(6.6xx10^(-34)xx3xx10^8)/(2.55xx1.6xx10^(-19))` `=4.852xx10^-7m =4852Å` This wavelength belongs to visible region of hydrogen spectrum.
Topper's Solved these Questions
ATOMS AND NUCLEI
PRADEEP|Exercise (II) very short answer 16|1 Videos
ATOMS AND NUCLEI
PRADEEP|Exercise (I) Short Answer questions 1|1 Videos
COMMUNICATION SYSTEMS
PRADEEP|Exercise MODEL TEST PAPER-2|9 Videos
Similar Questions
Explore conceptually related problems
The ground state energy of hydrogen atom is -13.6eV. If an electron makes a transition form an energy level -0.85 eV to -1.51 eV, calculate the wavelength of spectral line emitted. To which series of hydrogen spectrum does this wavelength belongs?
The grond state energy of hydrogen atom is 13.6 eV . If an electron makes a transition from an energy level - 1.51 eV to - 3.4 e V , calculate the wevelength of the spectrel line emitted and name the series of hydrogen spectrum to which it belongs.
In a hydrogen atom , an electron makes a transition from energy level of -1.51 eV to ground level . Calculate the wavelength of the spectral line emitted and identify the series of hydrogen spectrum to which this wavelength belongs.
The ground state energy of hydrogen atom is -13.6eV. What are P.E. and K.E. of electron in this state?
The ground state energy of hydrogen atom is -13.6eV . If the electron jumps to the ground state from the 3^("rd") excited state, the wavelength of the emitted photon is
The ground state energy of hydrogen atom is -13.6 eV . The energy of second excited state of He^(+) ion in eV is
The ground state energy of hydrogen atom is -13.6 eV . What is the potential energy of the electron in this state
PRADEEP-ATOMS AND NUCLEI-Assertion- Reason type question 12