Home
Class 12
CHEMISTRY
30 mL of 0.13 M NiSO(4) is electrolysed ...

`30 mL` of `0.13 M NiSO_(4)` is electrolysed using a current of `360` milliamperes for `35.3` minutes. The mass of the metal that would have been plated out if current efficiency is only `60%` (`Ni = 58.7 u`) is

A

`0.9131 g`

B

`0.3911 g`

C

`0.1391 g`

D

`0.2474 g`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

The current efficiency is define as the ration of the amount of the converted substance to the amount of the substance that would react if the whole current is used in a given reaction.
Thus
`%` current efficiently
`= ("Actuall mass of Ni deposited")/("Expected mass of Ni deposited") xx 100%`
Calculate the mass of `Ni` that should be deposited :
Charge in coulombs = current in amperes `xx` time in seconds
`= (0.36 A)(35.3 "minutes")(60 "seconds/min")`
`= 762.48 C`
No. of faraday `= (762.48 C)/(96500 C//F)`
`= 0.0079 F`
Since `1 F` (1 mole of electric charge) produces `1` equivalent of the substance, no of equivalents of `Ni` that should be deposited for `100%` current efficiency is equal to no. of faradays. Thus, mass of `Ni` deposited for `100%` current efficiency will be
(no of equivalents)(`gm` equivalent mass)
`= (0.0079 eq.)(58.7//2 g eq.^(-1))[Ni^(2+)+2e^(-)rarrNi]`
But the current effciency is `60%` only. Thus
Actual mass of `Ni` deposited `= 0.2318 xx (60)/(100)`
`= 0.1391 g`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROCHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 9|11 Videos
  • ELECTROCHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 10|3 Videos
  • ELECTROCHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 7|12 Videos
  • COORDINATION COMPOUNDS

    R SHARMA|Exercise Archives|56 Videos
  • GENERAL PRINCIPALS AND ISOLATION OF ELEMENTS

    R SHARMA|Exercise Arechives|16 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

500 ml CuSO_(4) solution was electrolysed using a current of 2 amp (efficiency =75%) for 60 min calculate the pH of solution at the end of electrolysis (Assume initial pH=7)

A test for complete removal of Cu^(2+) ions from a solution of Cu^(2+) (aq) is to add NH_3 (aq). A blue colour signifies the formation of complex [Cu(NH_3)_4]^(2+) having K_f = 1.1 xx 10^13 and thus confirms the presence of Cu^(2+) in solution. 250 mL of 0.1 M CuSO_4 (aq.) is electrolysed by passing a current of 3.512 ampere for 1368 second. After passage of this charge sufficient quantity of NH_3 (aq) is added to electrolysed solution maintianing [NH_3] = 0.10 M. If [Cu(NH_3)_4]^(2+) is detectable upto its concentration as low as 1 xx 10^(–5) , would a blue colour be shown by the electrolysed solution on addition of NH_3 ?

50 mL of 0.1 M CuSO_4 solution is electrolysed using Pt electrodes with a current of 0.965 ampere for a period of 1 minute. Assuming that volume of solution does not change during electrolysis, calculate [Cu^(2+)]. [H^+] and [SO_4^(2–)] after electrolysis. What will be the concentration of each species if current is passed using Cu electrodes ?

A solution of M(NO_(3))_(2) was electrolysed by passing a current of 2.5 A and 3.06 g of the metal was deposited in 35 minutes. Determine the molar mass of the metal.

R SHARMA-ELECTROCHEMISTRY-Follow-up Test 8
  1. In an electrolytic cell

    Text Solution

    |

  2. Downs cell is used commercially to perform electrolysis of molten

    Text Solution

    |

  3. The magnitude of charge on an electron is 1.603 xx 10^(-19)C. The valu...

    Text Solution

    |

  4. A metal wire carries a current of 1 ampere. The number of electrons pa...

    Text Solution

    |

  5. The number of electrons lost by 2g of Cl^(-) ions during the electroly...

    Text Solution

    |

  6. 0.2864 g of Cu was deposited on passage of a current of 0.5 ampere for...

    Text Solution

    |

  7. If three moles of electrons are passed through molten RbCl, BrCl(2) an...

    Text Solution

    |

  8. Which of the following mathermatical relations represents Faraday's se...

    Text Solution

    |

  9. Current necessary to produce hydrogen gas at the rate 1 CC per second ...

    Text Solution

    |

  10. In an industrial electrolytic cell it is desired to produce 36 Kg of m...

    Text Solution

    |

  11. Time required to completely decompose 2 moles of water using a current...

    Text Solution

    |

  12. In the electrolysis of an aqueous solution of NaOH, 2.8 litres of O(2)...

    Text Solution

    |

  13. During the electrolysis of aqueous CuSO(4) solutions using Pt elecrode...

    Text Solution

    |

  14. During the electrolysis of aqueous nitric acid solution using Pt elect...

    Text Solution

    |

  15. The time taken to convert 1 L of 1 M NaCl solution to 1 L of 1 M NaCl ...

    Text Solution

    |

  16. In which of the following solutions will the pH remain at 7.0 even aft...

    Text Solution

    |

  17. A 110-watt 100-volt incandescent lamp is connectfedin series with an e...

    Text Solution

    |

  18. How many faradays are required to reduce one moleof MnO(4)^(-) to Mn^(...

    Text Solution

    |

  19. 30 mL of 0.13 M NiSO(4) is electrolysed using a current of 360 milliam...

    Text Solution

    |

  20. The density of Cu metal is 8.94 g per ml. The charge in cou-lombs need...

    Text Solution

    |