Home
Class 11
PHYSICS
If the equation for the displacement of ...

If the equation for the displacement of a particle moving in a circular path is given by `(theta)=2t^(3)+0.5`, where `theta` is in radians and `t` in seconds, then the angular velocity of particle after `2 s` from its start is

A

`8 rad//s`

B

`12 rad//s`

C

`24 rad//s`

D

`36 rad//s`

Text Solution

AI Generated Solution

To find the angular velocity of the particle after 2 seconds, we will follow these steps: ### Step 1: Understand the given function The displacement of the particle in a circular path is given by the equation: \[ \theta(t) = 2t^3 + 0.5 \] where \(\theta\) is in radians and \(t\) is in seconds. ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ROTATIONAL MOTION

    CP SINGH|Exercise Exercise|172 Videos
  • RELATIVE MOTION

    CP SINGH|Exercise EXERCISE|33 Videos
  • SIMPLE HARMONIC MOTION

    CP SINGH|Exercise Exercises|125 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

IF the equation for the displancement of a particle moving on a circular path is given by theta=2t^3+0.5 , where theta is in radius and t is in seconds, then the angular velocity of the particle at t=2 s is

The displacement of a particle moving in a circular path is given by theta = 3 t^(2) + 0.8 , where theta is in radian and t is in seconds . The angular velocity of the particle at t=3 sec . Is

The angular displacement of a particle performing circular motion is theta=(t^(3))/(60)-(t)/(4) where theta is in radian and 't' is in second .Then the angular velocity and angular acceleraion of a particle at the end of 5 s will be

The angular displacement of a particle performing circular motion is theta=(t^(4))/(60)-(t)/(4) where theta is radian and 't' is in seconds. Then the acceleration of a particle at the end of 10 s will be

The displacement of a particle moving in a straight line, is given by s = 2t^2 + 2t + 4 where s is in metres and t in seconds. The acceleration of the particle is.

The position of the particle moving along x-axis is given by x=2t-3t^(2)+t^(3) where x is in mt and t is in second.The velocity of the particle at t=2sec is

A particle starts rotating from rest. Its angular displacement is expressed by the following equation theta=0.025t^(2)-0.1t where theta is in radian and t is in seconds. The angular acceleration of the particle is

Angular position theta of a particle moving on a curvilinear path varies according to the equation theta=t^(3)-3t^(2)+4t-2 , where theta is in radians and time t is in seconds. What is its average angular acceleration in the time interval t=2s to t=4s ?

CP SINGH-ROTATIONAL MOTION-Exercise
  1. Figure shows a small wheel fixed coaxially on a bigger one of double t...

    Text Solution

    |

  2. The angle turned by a body undergoing circular motion depends on time ...

    Text Solution

    |

  3. If the equation for the displacement of a particle moving in a circula...

    Text Solution

    |

  4. A flywheel rotates about an axis. Due to friction at the axis, it expe...

    Text Solution

    |

  5. A wheel rotates about an axis passing through the center and perpendic...

    Text Solution

    |

  6. A point p moves in counter - clockwise direction on a circular path a...

    Text Solution

    |

  7. Find the torque of a force vecF= -3hati+hatj+5hatk acting at the poin...

    Text Solution

    |

  8. A force of -Fhatk acts on O, the origin of the coodinate system. The t...

    Text Solution

    |

  9. A couple produces.

    Text Solution

    |

  10. Let vecF be a force acting on a particle having positon vector vecr. L...

    Text Solution

    |

  11. If a street light of mass M is suspended from the end of a uniform rod...

    Text Solution

    |

  12. The instantaneous angular position of a point on a rotating wheel is g...

    Text Solution

    |

  13. A constant torque of 31.4 N-m id exterted on a pivoted wheel. If the a...

    Text Solution

    |

  14. A string is wound round the rim of a mounted flywheel of mass 20 kg an...

    Text Solution

    |

  15. A wheel having moment of inertia 2 kg m^(2) about its vertical axis, r...

    Text Solution

    |

  16. A flywheel of moment of inertia I is rotating with uniform angular spe...

    Text Solution

    |

  17. The moment of inertia of a body about a given axis is 1.2 kg m^(2). In...

    Text Solution

    |

  18. A wheel of radius 0.4m can rotate freely about its axis as shown in th...

    Text Solution

    |

  19. A mas m hangs with help of a string wraped around a pulley on a fricti...

    Text Solution

    |

  20. In the previous problem, the tension in the string is

    Text Solution

    |