Home
Class 11
PHYSICS
Calculate the specific heat of a gas at ...

Calculate the specific heat of a gas at constant volume from the following data. Desity of the gas at `N.T.P=19xx10^(-2)kg//m^(3)` , `(C_(p)//C_(v))=1.4,J` `=4.2xx10^(3) J//kcal` : atmospheric pressure `=1.013xx10^(5)N//m^(2)` . `("in" kcal//kg k)`

A

`2.162`

B

`1.612`

C

`1.192`

D

`2.612`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

`c_(v)=(R)/(M(gamma-1))impliesc_(v)=(P)/(JrhoT(gamma-1))`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMAL PROPERTIES OF MATTER

    NARAYNA|Exercise LEVEL - II (H.W.)|19 Videos
  • TRANSMISSION OF HEAT

    NARAYNA|Exercise LEVEL-II(C.W)|27 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the two specific heats of nitrogen from the following data : gamma = c_(p)//c_(v) = 1.51 density of nitrogen at N.T.P = 1.234 g litre ^(-1) and J = 4.2 xx 10^(7) erg cal^(-1) .

In a Jolly's differential calorimeter one of the spheres of volume 1 litre was filled with experiemental gas at 10 atmospheric pressure. When steady state was attained, the excess of steam that condensed on this sphere was 0.378g . Calculate the specific heat capacity of the gas at constant volume. (Initial temperature of gas =15^(@)C, L of steam of 100^(@)C=540xx10^(3)cal kg^(-1), J=4.2 J cal^(-1) and density of gas at 1 atmospheric pressure =0.8kgm^(-3) )

What is the density of a gas at N.T.P. if the rms velocity of the gas molecules is 400m//s ? (Take atmospheric pressure P = 1xx10^(5)N//m^(2) )

The ratio of specific heats of a gas is 1.4. if the value of C_(V) is 20.8 J/mol K, then the C_(P) is

1.0 m^(3) of water is converted into 1671 m^(3) of steam at atmospheric pressure and 100^(@)C temperature. The latent heat of vaporisation of water is 2.3xx10^(6) J kg^(-1) . If 2.0 kg of water be converted into steam at atmospheric pressure and 100^(@)C temperature, then how much will be the increases in its internal energy? Density of water 1.0xx10^(3) kg m^(-3) , atmospheric pressure = 1.01xx10^(5) Nm^(-2) .

Calculate the gas constant for 1 g of gas from the following data : C_p=0.245 "cal g"^(-1).^@C^(-1), C_v=0.165" cal g"^(-1).^@C^(-1)and J=4.2 xx10^7 erg cal^(-1)

An ideal gas occupies a volume of 2m^(3) at a pressure of 3xx10^(6) p,a the energy of the gas is :

Adiabatic modulus of elasticity of a gas is 2.1xx10^(5)N//m^(2). What will be isothermal modulus if elasticity (C_(p)/C_(v)=1.4)

The kinetic energy per cubic metre of a perfect gas at N.T.P. is (Take atmospheric pressure =1xx10^(5)N//m^(2) )

NARAYNA-THERMODYNAMICS-Exercise
  1. The molar specific heat of a gas at constant volume is 20 Joule mol^(-...

    Text Solution

    |

  2. The specific heat of air at constant pressure is 1.005 kJ//kg//K and t...

    Text Solution

    |

  3. Calculate the specific heat of a gas at constant volume from the follo...

    Text Solution

    |

  4. If the ratio of specific heats of neon is 1.667 and R=8312 J//k mole K...

    Text Solution

    |

  5. One mole of an ideal gas expands isothermally to double its volume at ...

    Text Solution

    |

  6. One mole of an ideal gas expands at a constant temperature of 300 K fr...

    Text Solution

    |

  7. A given quantity of a ideal gas is at pressure P and absolute tempera...

    Text Solution

    |

  8. A gas for which gamma=1.5 is suddenly compressed to 1//4 th of the ini...

    Text Solution

    |

  9. The pressure and density of a monoatmic gas (gamma=5//3) change adiaba...

    Text Solution

    |

  10. Air is filled in a motor tube at 27^(@)C and at a pressure of 8 atmosp...

    Text Solution

    |

  11. A mono atomic gas initially at 27^(@)C is compressed adiabatically to ...

    Text Solution

    |

  12. One gm mol of a diatomic gas (gamma=1.4) is compressed adiabatically s...

    Text Solution

    |

  13. A container of volume 2m^(3) is divided into two equal compartments, o...

    Text Solution

    |

  14. At 27^(@)C and pressure of 76 cm of Hg the volume of a diatomic gas is...

    Text Solution

    |

  15. The work done on a gas when it is compressed isothermally at 27^(@)C t...

    Text Solution

    |

  16. A Carnot engine has the same efficiency between 800 K to 500 K and x K...

    Text Solution

    |

  17. A Carnot's engine woeking between 27^(@)C and 127^(@)C takes up 800 J ...

    Text Solution

    |

  18. A copper block of mass 5kg slides down along a rough inclined plane of...

    Text Solution

    |

  19. A brass sphere of mass 0.2kg falls freely from a height of 20m and bou...

    Text Solution

    |

  20. A lead bullet of 10g travelling at 300m//s strikes against a block of ...

    Text Solution

    |