Home
Class 12
CHEMISTRY
The decomposition of "N"(2)"O"(5)(g), i....

The decomposition of `"N"_(2)"O"_(5)(g), i.e.,"N"_(2)"O"_(5)(g)to4"NO"_(2)(g)+"O"_(2)(g)` is a first order reaction with a rate constant of `5xx10^(-4)"sec"^(-1)" at "45^(@)C`. If intial concentration of `"N"_(2)"O"_(5)` is 0.25 M, calculate its concentration after 2 min. Also calculate half life for the decomposition of `"N"_(2)"O"_(5)(g).`

Text Solution

Verified by Experts

`k=5xx10^(-4)"sec"^(-1),a=0.25" M",(a-x)=?`
`t=2" min "=120" sec"`
For a first order reaction, `k=(2.303)/(t)log""(a)/(a-x):.5xx10^(-4)=(2.303)/(120)log""(0.25)/((a-x))" or "log""(0.25)/((a-x))=0.026`
`:." "(0.25)/(a-x)="Antilog "0.026=1.062" or "(a-x)=(0.25)/(1.062)M=0.235M`
`t_(1//2)=(0.693)/(k)=(0.693)/(5xx10^(-4)"sec"^(-1))=1386" sec"=23" min "6" sec".`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMICAL KINETICS

    PRADEEP|Exercise PROBLEMS FOR PRACTICE|73 Videos
  • CHEMICAL KINETICS

    PRADEEP|Exercise CURIOSITY QUESTION|2 Videos
  • BIOMOLECULES

    PRADEEP|Exercise IMPORTANT QUESTIONS (FOR BOARD EXAMINATION)|25 Videos
  • CHEMISTRY IN EVERYDAY LIFE

    PRADEEP|Exercise IMPORTANT QUESTION FOR BOARD EXAMINATION|30 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

With rate constant of 5 xx 10^(-4)sec^(-1) at 45^(@) C, If initial concentration of N_(2)O_(5) is 0.25 M, Calcualte the concentration after 2 minutes. Also calculate half life for the decomposition of N_(2)O_(5) ? 2N_(2)O_(5)(g) to 4NO_(2)(g) + O_(2)(g)

Using the concentration time equation for a first order reaction : The decomposition of N_(2)O_(5) to NO_(2) and O_(2) is first order, with a rate constant of 4.80xx10^(-4)//s att 45^(@)C N_(2)O_(5)(g)rarr2NO_(2)(g)+(1)/(2)O_(2)(g) (a) If the initial concentration of N_(2)O_(5) is 1.65xx10^(-2)mol//L , what is its concentration after 825 s ? (b) How long would it take for the concentration of N_(2)O_(5) to decrease to 100xx10^(-2) mol L^(-1) from its initiqal value, given in (a) ? Strategy : Since this reaction has a first order rate law, d[N_(2)O_(5)]//dt = k[N_(2)O_(5)] , we can use the corresaponding concentration time equation for a first order reaction : k = (2.303)/(t) log ([N_(2)O_(5)]_(0))/([N_(2)O_(5)]_(t)) In each part, we substitute the know quantities into this equation and solve for the unkbnown.

For a reaction, 2N_(2)O_(5)(g) to 4NO_(2)(g) + O_(2)(g) rate of reaction is:

The reaction N_(2)O_(5) to 2NO_(2)+I//2O_(2) is of first order in N_(2)O_(5) . Its rate constant is 6.2 xx 10^(-6)s^(-1) . If the beginning N_(2)O_(5) is 15 mol L^(-1) , calculate the rate of reaction in the beginning.

For the reaction, 2N_(2)O_(5)to4NO_(2)+O_(2) rate and rate constant are 1.02xx10^(-4) M sec^(-1) and 3.4xx10^(-5)sec^(-1) respectively, the concentration of N_(2)O_(5) , at that time will be