Home
Class 12
CHEMISTRY
Two oxides of a metal contain 27.6% and ...

Two oxides of a metal contain `27.6%` and `30.0%` of Oxygen, respecttively. If the formula of the first be `M_(3) O_(4)`. Find that of the second.

Text Solution

Verified by Experts

In the first oxide, oxygen = 27.6, metal = 100-27.6=72.4 parts by mass.
As the formula of the oxide is `M_(3)O_(4)`, this means
72.4 parts by mass of metal = 3 atoms of metal and 4 atoms of oxygen = 27.6 parts by mass.
In the second oxide, oxygen = 30.0 parts by mass and metal = `100-30=70` parts by mass.
But 72.4 parts by mass of metal = 3 atoms of metal
`therefore" 70 parts by mass of metal"=(3)/(72.4)xx70" atoms of metal"=2.90" atoms of metal"`
Also, 27.6 parts by mass of oxygen = 4 atoms of oxygen
`therefore" 30 parts by mass of oxygen "=(4)/(27.6)xx30` atoms of oxygen = 4.5 atoms of oxygen
Hence, ratio of `M:O` in the second oxide = `2.90:4.35=1:1.5=2:3`
`therefore" Formula of the metal oxide is "M_(2)O_(3)`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    PRADEEP|Exercise Problem|41 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    PRADEEP|Exercise Example|2 Videos
  • SOLUTIONS

    PRADEEP|Exercise IMPORTANT QUESTIONS FOR BOARD EXAMINATION|31 Videos
  • SURFACE CHEMISTRY

    PRADEEP|Exercise IMPORTANT QUESTIONS (FOR BOARD EXAMINATION)|28 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two oxides of a metal contain 36.4% and 53.4% of oxygen by mass respectively. If the formula of the first oxide is M_(2)O , then that of the second is

Two Oxides of a metal contain 30.0 and 27.6 per cent of Oxygen respectively. If the formula of the first Oxide be M_(2)O_(3) , find that of the second oxide.

Two oxides of a metal contain 50% and 40% metal M respectively. If the formula of the first oxide is MO_(2) , the formula of the second oxide will be

Two metallic oxides contain 27.6% and 30% oxygen, respectively. If the formula of the second oxide is M_(2)O_(3) , that of the first will be

Two oxides of metal were found to contain 31.6% and 48% of oxygen, respectively. If the formula of first is represented by M_(2) O_(3) , find that of the other

Two oxides of metal M have 27.6% and 30% oxygen by weight. If the formula of the first oxide is M_(3)O_(4) what is the formula of second oxide?