Home
Class 11
CHEMISTRY
0.98g of the chloroplatinate salt of som...

`0.98g` of the chloroplatinate salt of some diaacidic base when ignited left `0.39g` of platinum as residue. What is the molecular mass of the base ? (At mass of `Pt = 195)` .

Text Solution

Verified by Experts

Mass of the chloroplatinate salt `(W) = 0.98 g` Mass of platinum `(x) = 0.39g`
Acidity of the base `(n) = 2`
Now molar mass of the base `=(n)/(2)((Wxx195)/(x)-410)gmol^(-1)=(2)/(2)((0.98xx195)/(0.39)-410)gmol^(1)=80g//mol` .
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOLE CONCEPT

    ALLEN|Exercise EXERCISE - 01|49 Videos
  • MOLE CONCEPT

    ALLEN|Exercise EXERCISE - 02|46 Videos
  • IUPAC NOMENCLATURE

    ALLEN|Exercise Exercise - 05(B)|8 Videos
  • QUANTUM NUMBER & PERIODIC TABLE

    ALLEN|Exercise J-ADVANCED EXERCISE|26 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

0.49 gm of chloroplatinate of a diacidic base gave on ingintion 0.195 gm of platinum. Calculate the molecular mass of the base.

An organic base is tetraacidic. If from every 10gm of the chloroplatinate salt of the base 3.9 gm of the residue of platinum is obtained, then what will be the molecualr mass of the base? [Pt = 195]

if 30gm sample of a chloroplatinate salt of diacidic organic Lewis base on ignition produce 5 gm of white residue, then what will be the molar mass of the base? [Pt = 195]

0.984 gm of the chloroplatinate of a diacid base gave 0.39 gm of platinum. Calculate the molecular mass of the base.

The chloroplatinate of a diacid base contains 39% platinum. What is the molecular weight of the base? (Pt = 195)