Home
Class 11
CHEMISTRY
What is the wavelength of light emitted ...

What is the wavelength of light emitted when the electron in a hydrogen atom undergoes transition from the energy level with `n=4` to the energy level with `n=1` ?

Text Solution

Verified by Experts

According to Rydberg's formula, `bar(v)(cm^(-1))=109,677((1)/(n_(1)^(2))-(1)/(n_(2)^(2)))`
In the present case `n_(2) = 4` and `n_(1)=1`
`bar(v)=109,677((1)/((1)^(2))-(1)/((1)^(2)))=109,677xx(15)/(16)=102822cm^(-1)`
`lambda = (1)/(bar(v))=(1)/(102822)cm=9.7xx10^(-6)cm=9.7xx10^(-6)xx10^(7)nm=97nm`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ATOMIC STRUCTURE

    ALLEN|Exercise Exercise - 01|38 Videos
  • ATOMIC STRUCTURE

    ALLEN|Exercise Exercise - 02|59 Videos
  • IUPAC NOMENCLATURE

    ALLEN|Exercise Exercise - 05(B)|8 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

what is the wavelength of light emitted when the electron in a hydrogen atom undergoes transition from an energy level with n=4 to and energy level with n=2 ?

What is the wavelength of light emitted when the electron of a hydrogen atom undergoes a transition from an energy level with n= 4 to an energy level with n = 2 ? .What is the colour corresponding to this wavelength ?

What is the wavelength of light emitted when the electron of a hydrogen atom undergoes a transition from an energy level with n= 4 to an energy level with n = 2 ? .What is the colour corresponding to this wavelength ? (Given R_(H) = 109677 cm^(-2))

What is the energy difference and the frequancy and the wavelength of light emitted when the electron in a hydrogen atom undergoes transition from the energy level n = 4 to the energy n = 3 given that the value of Rydberg constant is 1.0974 xx 10^(7)m^(-1) ?

The wavelength of the spectral line when the electron is the hydrogen atom undergoes a transition from the energy level 4 to energy level 2 is.

Calculate the wavelength of radiation emited when an electron in a hydrogen atom makes a transition from an energy level with n = 3 to a level with n= 2

What is the colour corresponding to the wavelength of light emitted when the electron in a hydrogen atom undergoes transition from n = 4 to n = 2?

Determine the energy of the photon (in eV) emitted when the electron in a hydrogen atom undergoes a transition from the n = 8 level to then = 6 level.

ALLEN-ATOMIC STRUCTURE-Exercise - 05[A]
  1. What is the wavelength of light emitted when the electron in a hydroge...

    Text Solution

    |

  2. An atom has a mass of 0.02kg and uncertainty in its velocity is 9.218x...

    Text Solution

    |

  3. Energy of H-atom in the ground state is -13.6eV. Hence energy in the s...

    Text Solution

    |

  4. Uncertainty in position of a particle of 25g in space is 10^(8)m Henc...

    Text Solution

    |

  5. The orbital angular momentum for an electron revolving in an orbit ...

    Text Solution

    |

  6. The number of d-electron retained in Fe^(2) ("At no. of" Fe =26) ion ...

    Text Solution

    |

  7. The de-Broglie wavelength of a tennis ball mass 60 g moving with a ve...

    Text Solution

    |

  8. In Bohr series of lines of hydrogen spectrum, third line from the red ...

    Text Solution

    |

  9. Which of the following sets of quantum number is correct for an electr...

    Text Solution

    |

  10. Consider the ground state Cr atom (Z = 24). The number of electron w...

    Text Solution

    |

  11. The wavelength of the radiations emitted when in a hydrogen atom elect...

    Text Solution

    |

  12. Which one of the following sets of ions represents the collection of i...

    Text Solution

    |

  13. In a malti-electrons atom which of the following orbitals deseribed...

    Text Solution

    |

  14. Which of the following are not isoelectronic speices ?

    Text Solution

    |

  15. Which of the following statement is correct in relation to the hydroge...

    Text Solution

    |

  16. According to Boohr's theory the angular momentum of an electron in 5th...

    Text Solution

    |

  17. Uncertainty in the position of an electron mass (9. 1 xx 10^(31) kg) ...

    Text Solution

    |

  18. Which of the following sets of quantum numbers represents the highest ...

    Text Solution

    |

  19. Which one of the following consitutes a group of the isoelectronic spe...

    Text Solution

    |

  20. The ionization enthalpy of hydrogen atom is 1.312 xx 10^6 J mol^-1. Th...

    Text Solution

    |

  21. In an atom, an electron is moving with a speed of 600 m//s with an ac...

    Text Solution

    |