Home
Class 12
CHEMISTRY
36 mL of pure water takes 100 sec to eva...

36 mL of pure water takes 100 sec to evaporate from a vessel when a heater of 806 watt is used. The `DeltaH_("vaporisation")` of `H_(2)O` is (density of water `=1g//c c)`

A

`40.3kJ//mol e`

B

43.2 kJ/mole

C

4.03 kJ/mole

D

none

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

1 watt=1J/sec
Total heat for 36 mL `H_(2)O`
`=806xx100` ltbr. `=80600J`
`DeltaH_("vaporisation")=(80600)/(36)xx18`
`=40300J` or `40.3kJ//mol e`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • STOICHIOMETRY AND BALANCING REDOX REACTION

    FIITJEE|Exercise SINGLE INTEGER ANSWER TYPE QUESTIONS|5 Videos
  • THERMODYNAMICS AND THERMOCHEMISTRY

    FIITJEE|Exercise SINGLE INTEGER ANSWER TYPE QUESTIONS|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

50 ml of water takes 5 minutes to evaporate from a vessel on a heater connected to an electric source which delivers 400 W. The enthalpy of vaporization of water is ________ .

A thermally isolated vessel is maintained inside at 0^@C and contains 200 g of water. When the air above the water is pumped out, some of the water freezes while rest of it evaporated at 0^@C itself. Determine the mass of water that freezed. Take, Latent heat of vapourisation of water at 0^@C = 2.19 xx 10^3 J//g Latent heat of fusion of ice = 3.36 xx 10^2 J//g

400g of pure water is (density =1g//ml )

The heater coil of an elecric kettle is rated at 2000W,200V, How much time will in take is rasing the temperature of 1 litres of water from 20^(@)C to 100^(@)C . Assuming that only 80% of the total heat energy produced by the heater coil is used in raising the temperature of water. Density of water heater coil is used in raising the temperture of water. density of water = 1g cm^(-3) and specific heat of water = 1 "cal" g^(-1) .^(@)C^(-1) .

The heater coil of an elecric kettle is rated at 2000W,200V, How much time will in take is rasing the temperature of 1 litres of water from 20^(@)C to 100^(@)C . Assuming that only 80% of the total heat energy produced by the heater coil is used in raising the temperature of water. Density of water heater coil is used in raising the temperture of water. density of water = 1g cm^(-3) and specific heat of water = 1 "cal" g^(-1) .^(@)C^(-1) .

A thermally insulated vessel contains 150g of water at 0^(@)C . Then the air from the vessel is pumped out adiabatically. A fraction of water turms into ice and the rest evaporates at 0^(@)C itself. The mass of evaporated water will be closest to : (Latent heat of vaporization of water =2.10xx10^(6)jkg^(-1) and Latent heat of Fusion of water =3.36xx10^(5)jkg^(-1) )

A vessel containing 100 g ice at 0^(@)C is suspended in a room where temperature is 35^(@)C . It was found that the entire ice melted in 10 hour. Now the same vessel containing 100 g of water at 0^(@)C is suspended in the same room. How much time will it take for the temperature of water to rise to 0.5^(@)C . Neglect the heat capacity of the vessel. Specific heat of water and specific latent heat of fusion of ice are 1 cal g^(-1) .^(@)C^(-1) and 80 cal g^(-1) respectively.

A vessel is filled with water and kerosence oil. The vessel has a small hole in the bottom. Neglecting viscosity if the thickness of water layer is h_(1) and kerosens layer is h_(2) then the velocity v of flow of water will be (density of water is rho_(1) b g/c c and that of kerosense is rho_(2) g/c c

The enthalpy change when 1.00 g of water freezes at 0^(@)C and 1.00 atm is (DeltaH_("fusion")=1.435 k.cal//mol)

FIITJEE-TEST PAPERS-CHEMISTRY
  1. Which of the following compound is not an actacid?

    Text Solution

    |

  2. The gas leaked from a stronge tank of the Union Carbide plant in Bhopa...

    Text Solution

    |

  3. 36 mL of pure water takes 100 sec to evaporate from a vessel when a he...

    Text Solution

    |

  4. 108 g fairly concentrated solution of AgNO(3) is electrolysed by using...

    Text Solution

    |

  5. The geometry, hybridization and magnetic moment of [Ni(CO)(4)] are …. ...

    Text Solution

    |

  6. X=amount of gas adsorbed P=Pressure T=Temperature L=Physisorptio...

    Text Solution

    |

  7. The correct statement regarding the third orbit of hydrgen atom is

    Text Solution

    |

  8. What is the unit of rate constant of the reaction for which the above ...

    Text Solution

    |

  9. SO(3)(g)+CO(g)hArrSO(2)(g)+CO(2)(g) Which of the following activity ...

    Text Solution

    |

  10. 200 mL of 0.4M solution of CH(3)COONa is mixed with 400 mL of 0.2 M so...

    Text Solution

    |

  11. Which of the following bond angle is not observed in PCl(5) molecule i...

    Text Solution

    |

  12. Which of the following produces a coloured gas on heating?

    Text Solution

    |

  13. Which of the following type of compound is mixed with detergent powder...

    Text Solution

    |

  14. In which of the following compound, chlorinie exerts the maximum numbe...

    Text Solution

    |

  15. The soda extract of which of the following commpound gives the test of...

    Text Solution

    |

  16. Which of the following linkage is present in 'Teflon'?

    Text Solution

    |

  17. Which of the following reaction does not produce H(3)PO(4)?

    Text Solution

    |

  18. Which of the following reaction produce Cl(2) gas?

    Text Solution

    |

  19. Which of the following is a colourless complex ion?

    Text Solution

    |

  20. Which of the following metallurgical process is not needed in order to...

    Text Solution

    |