Home
Class 12
CHEMISTRY
The electric charge on the electron is 1...

The electric charge on the electron is `1.602xx10^(-19)` coulomb. How much charge is present on 0.1 mole of `Cu^(2+)` ions?

Text Solution

Verified by Experts

Charge on one mole of electrons.
`=6.02xx10^(23)xx1.602xx10^(-19)` coulomb
=96500 coulomb =1 faraday.
Charge on one mole of `Cu^(2+)` ions
`=2xx96500` coulomb=2 faraday
Charge on 0.1 mole of `Cu^(2+)` ions
`=0.1xx2=0.2` faraday.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • BASIC PRINCIPLES

    OP TANDON|Exercise MISCELLANGEOUS|28 Videos
  • BASIC PRINCIPLES

    OP TANDON|Exercise ILLUSTRATION|19 Videos
  • ALDEHYDES AND KETONES

    OP TANDON|Exercise SINGLE INTEGER ANSWER TYPE QUESTIONS|10 Videos
  • BASIC PRINCIPLES OF ORGANIC COMPOUNDS (MECHANISM OF ORGANIC REACTIONS)

    OP TANDON|Exercise SINGLE INTEGER ANSWER TYPE QUESTIONS|4 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The electric charge on one electron is 1.602 xx 10^(-19) coulomb. How much charge is present on 0.1 mole of Cu^(2+) ions ?

The charge on the electron is 1.6 xx 10^(-19) C . The order of magnitude is

How much charge is required for the reduction of 1 mole of Cu^(2+) to Cu .

How much charge is carried by one mole of electrons?

The charge of an electron is -1.6 xx10^(-19) C. The value of free charge on Li^+ ion will be

The charge in coulombs on 1 g ion of N^(3-) is

If the charge on an electron is 1.6 xx 10^(-19) coulombs, how many electrons should pass through a conductor in 1 second to constitute 1 ampere current?

The charge of an electron is 1.6 xx 10^(-19)C what will be the value of charge on Na^(+) ion.