Home
Class 11
PHYSICS
A force vec F = (3t hat i + 5 hat j)N ac...

A force `vec F = (3t hat i + 5 hat j)N` acts on a body due to which its position varies as `vec S =(2t^2 hat i - 5 hat j)`. Work done by this force in initial 2s is:

A

23 J

B

32 J

C

zero

D

can't be obtained

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

`W=intvec(F).dvec(s)=int(3hati+5hatj).(4t dt hati) =int_(0)^(2) 12 t^(2) dt =(12[t^(3)]_(0)^(2))/3=32 J`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A force F=(3thati + 5hatj)N acts on a body due to which its displacement varies as S=(2t^(2)hat-5hatj)m . Work done by these force in 2 s is .

If vec F =2 hat i + 3hat j +4hat k acts on a body and displaces it by vec S =3 hat i + 2hat j + 5 hat k , then the work done by the force is

A force vecF=hat i+5 hat j+7 hat k acts on a particle and displaces it throught vec s=6 hat I +9 hat k . Calculate the work done if the force is in newton and displacement in metre. (ii) Find the work done by force vec F=2hat i-3 hat j+hatk when its point of application moves from the point A(1,2,-3) to the point B (2,0, -5).

A force (3 hat(i)+4 hat(j)) acts on a body and displaces it by (3 hat(i)+4 hat(j))m . The work done by the force is

A force vec(F) = (40 hat (i) + 10 hat(j)) N acts on body of mass 5 kg. If the body starts from rest, its position vector vec(r) at time t = 10 s, will be

A force vec(F) = (2 hat(i) + 3 hat(j) + 4 hat(k)) N is applied to a point having position vector vec(r) = (3 hat(i) + 2 hat(j) + hat(k)) m. Find the torque due to the force about the axis passing through origin.

Work done by a force F on a body is W = F .s, where s is the displacement of body. Given that under a force F = (2 hat I +3 hat j +4 hat k) N a body is displaced from position vector r_1 = (2 hat I +3 hat j + hat k) m to the position vector r_2 = (hat i +hat j+ hat k) m. Find the work done by this force.

A force vec(F) = (2hat(i) - 3hat(j) +7hat(k)) N is applied on a particle which displaces it by vec(S) = (4hat(i)+5hat(j) +hat(k)) . Find the work done on the particle .

A body of mass 1 kg begins to move under the action of a time dependent force vec F = (2 t hat I + 3 t^(2) hat j) N , where hat i and hat j are unit vectors along x-and y-axes. What power will be developed by the force at the time t ?

A body with mass 5 kg is acted upon by a force vec(F) = (- 3 hat (i) + 4 hat (j)) N . If its initial velocity at t =0 is vec(v) = 6 hat(i) - 12 hat (j) ms^(-1) , the time at which it will just have a velocity along the y-axis is :

RESONANCE-PART TEST 1-Exercise
  1. A soldi sphere a hollow sphere and a disc, all haing same mass and rad...

    Text Solution

    |

  2. Statement 1: A solid sphere and a hollow sphere of same radius and sam...

    Text Solution

    |

  3. A 1 kg block is being pushed against a wall by a force F=75N as shown ...

    Text Solution

    |

  4. A force vec F = (3t hat i + 5 hat j)N acts on a body due to which its ...

    Text Solution

    |

  5. Particle 'A' moves with speed 10m//s in a frictionless circular fixed ...

    Text Solution

    |

  6. A metallic wire of diameter d is lying horizontally o the surface of w...

    Text Solution

    |

  7. Two constant horizontal force F1 and F2 are acting on blocks A and B. ...

    Text Solution

    |

  8. If the energy ( E) ,velocity (v) and force (F) be taken as fundamental...

    Text Solution

    |

  9. Statement 1: Two spheres undergo a perfectly elastic collision. The ki...

    Text Solution

    |

  10. A shere of mass m , moving with velocity V, enters a hanging bag of sa...

    Text Solution

    |

  11. Each point mass 2 kg is connected at the end of each uniform rod of le...

    Text Solution

    |

  12. Reading of spring balance S1 and S2 (Pulley are ideal)

    Text Solution

    |

  13. A wheel of radius 0.4m can rotate freely about its axis as shown in th...

    Text Solution

    |

  14. A small ball of mass 1kg strikes a wedge of mass 4kg horizontally with...

    Text Solution

    |

  15. A lift is moving in upward direction with speed 20m//s and having acce...

    Text Solution

    |

  16. A body of mass m is released from a height h on a smooth inclined plan...

    Text Solution

    |

  17. A ball of mass m is fastened to a string. The ball swings in a vertica...

    Text Solution

    |

  18. If y=x-x^2 is the path of a projectile, then which of following is inc...

    Text Solution

    |

  19. Value of theta is increased gradually from theta = 0. At theta = tan^(...

    Text Solution

    |

  20. In the figure (i) half of the meter scale is made of wood while the ot...

    Text Solution

    |