Home
Class 12
PHYSICS
One mole of an ideal gas requires 207 J ...

One mole of an ideal gas requires 207 J heat to raise the temperature by 10K When heated at constant pressure. If the same gas is heated at constant volume to raise the temperature by 5K, then the heat required is

A

62 J

B

124 J

C

12.4 J

D

6.2 J

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
1

`207=C_(p)xx10`
`DeltaQ=C_(v)xx5`
`C_(v)=C_(p)-R =12.4`
`DeltaQ=nQ DeltaT=62 J`
`C_(p)=207`
`C_(v)=20.7-8.3=12.4`
`DeltaQ=1xx12.4 xx5`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • TEST PAPERS

    BANSAL|Exercise PHYSICS PART (A)|32 Videos
  • TEST PAPERS

    BANSAL|Exercise PHYSICS PART (B)|3 Videos
  • TEST PAPERS

    BANSAL|Exercise PHYSICS PART- C|4 Videos
  • SEMICONDUCTORS

    BANSAL|Exercise CBSE Question|32 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

One mole of an ideal gas requires 207J heat to raise the temperature by 10 K, when heated at constant pressure. If the same gas is heated at constant volume to raise the temperature by 10 K, then heat required is [given gas constant. R = 8.3 1/(mol -K)]

One mole of an ideal gas requires 207 J heat to raise its temperature by 10 K when heated at constant pressure. If the same gas is heated at constant volume to raise the temperature by the same 10 K, the heat required will be (R, the gas constant = 8.3 JK^(-1) mol^(-1) ):

Onemole of an ideal gas requires 135 J of heat to raise its temperature by 15 K when heated at constant pressure. If the same gas is heated at constant volume to raise the temperature by the same, then the heat required will be (R=8.3 J/mol K)

One mole of an ideal monatomic gas requires 210 J heat to raise the temperature by 10 K , when heated at constant temperature. If the same gas is heated at constant volume to raise the temperature by 10 K then heat required is

One mole of an ideal monoatomic gas requires 200 J heat to increase its temperature by 10 K, when heated at constant pressure. The same gas is then heated at constant volume to increase its temperature by 10 K. What is the heat required ?

One mole of an ideal gas requires 207 J of heat to raise the temperature. If the same gas is heated at constant volume to raise the temperature by the same range, the heat required will be [R=8.3 J/mole K]

The amount of heat required to raise the temperature of 1 kg of water 1^(@)K at constant pressure is

One mole of a gas is heated at constant pressure to raise its temperature by 1^(@)C . The work done in joules is

10 mol of a gas is heated at constant pressure to raise its temperature by 1^(@) C. The work done in joules is

The heat required to raise the temperature of a body by 1 K is called

BANSAL-TEST PAPERS-PHYSICS
  1. A vessel contains a mixture of one mole of oxygen and two moles of nit...

    Text Solution

    |

  2. The molar heat capacity C for an ideal gas going through a given proce...

    Text Solution

    |

  3. One mole of an ideal gas requires 207 J heat to raise the temperature ...

    Text Solution

    |

  4. A cyclic process is shown on the P-T diagram. Which of the curve shown...

    Text Solution

    |

  5. A given quantity of a ideal gas occupies a volume of 100 litres at 100...

    Text Solution

    |

  6. A rigid bar of mass M is supported symmetrically by three wires each o...

    Text Solution

    |

  7. A black plane surface at a constant high temperature Th, is parallel t...

    Text Solution

    |

  8. A wire having cross-sectional area S is attatched to wall on one side ...

    Text Solution

    |

  9. The ratio of I(AA)/I(BB) will be (both are identical thin rods of leng...

    Text Solution

    |

  10. In the 1st figure shown here rod is massless and at its end a bob of m...

    Text Solution

    |

  11. Two identical disks, roll without sliding across a horizontal floor wi...

    Text Solution

    |

  12. Two particles of mass m each are rotating parallel to xz plane in circ...

    Text Solution

    |

  13. Two particles of mass m each are rotating parallel to xz plane in circ...

    Text Solution

    |

  14. Two particles of mass m each are rotating parallel to xz plane in circ...

    Text Solution

    |

  15. A calorimeter contains 400 gm of water at temperature of 5^@C. Then, 2...

    Text Solution

    |

  16. A thin rod free to rotate about a horizontal axis through one end O is...

    Text Solution

    |

  17. A man of mass 85kg stands on one end of a uniform board of length 2m a...

    Text Solution

    |

  18. Which of the following statements is/are true

    Text Solution

    |

  19. Consider a monoatomic gas which undergoes a cycle as shown in P-T diag...

    Text Solution

    |

  20. An insulated container is filled with a mixture of water and ice at tc...

    Text Solution

    |