Home
Class 11
CHEMISTRY
The combustion of 1.22 g benzoic acid (M...

The combustion of 1.22 g benzoic acid (M=122) in a bomb calorimeter at 300 K caused a temperature rise of 3 K, While combustion of 0.88 g ethyl ethanote (M=88) caused a temperature rise of 2 K. Calculate the enthalapy change of combustion of `CH_(3)COOC_(2)H_(5)(l)` at 300 K. Given : Internal energy change of combustion for benzoic acid =-300kJ`mol^(-1)` at 300 K and R=8.3` JK^(-1)mol^(-1)`

A

`-2000 kJ//mol`

B

`-2002.49 kJ//mol`

C

`-2006.5 kJ//mol`

D

`-3002.5 kJ//mol`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SALT ANALYSIS

    GRB PUBLICATION|Exercise Subjective Type|69 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

When 0.36 g of glucose was burned in a bomb calorimeter ( Heat capacity 600 JK^(-1) )the temperature rise by 10 K. Calculate the standard molar enthalpy of combustion (MJ/mole).

The heat of combustion of methane gas is -212" kcal mol"^(-1) Calculate Delta U" at "300 K," if "R=2" cal "K^(-1)mol^(-1) .

Four grams of graphite is burnt in a bomb calorimeter of heat capacity of 30 kJ K^(-1) in excess of oxygen at 1 atmospheric pressure.The temperature rises from 300 to 304 K.What is the enthalpy of combustion of graphite (in kJ "mol6(-1) )?

When 1.0 g of oxalic acid (H_(2)C_(2)O_(4)) is burnt in a bomb calorimeter whose capacity is 8.75 KJ/K, the enthalpy of combustion of oxalic acid at 27^(@)C is :

The value of DeltaE for combustion of 16 g of CH_4 is -885389 at 298 K. The DeltaH combustion for CH_4 in Jmol^(-1) at this temperature will be : (Given that, R = 8.314 JK^(-1) mol^(-1) )

Calculate the wok done during combustion of 0.138 kg of ethanol, C_2 H_5 OH_((l)) at 300 K. Given: R = 8.314 J K^-1 mol^-1 , molar mass of ethanol = 46 g mol^-1 .

GRB PUBLICATION-THERMODYNAMICS-All Questions
  1. Calculate C-H bond energy from the following data : Delta(f)H" "[C...

    Text Solution

    |

  2. Calculate bond energy of X-X bond from the following data. DeltaH...

    Text Solution

    |

  3. The combustion of 1.22 g benzoic acid (M=122) in a bomb calorimeter at...

    Text Solution

    |

  4. It is observed that an combustion of 5.6 g of but-1ene(g) 70 kcal of h...

    Text Solution

    |

  5. It is observed that on combustion of 4.2 g of gaseous propene in a clo...

    Text Solution

    |

  6. Standard enthalpy of formation of N(2)O(5) is -100 kcal//mol and stand...

    Text Solution

    |

  7. The bond energy of C=O if DeltaH(f)^(@)(CO(2))=390 kJ, DeltaH("sublima...

    Text Solution

    |

  8. What will be the maximum amount of heat realeased when 321 g of a mixu...

    Text Solution

    |

  9. Which of the followig substances willl have non-zero standard enthalpy...

    Text Solution

    |

  10. What will be the value of resonance energy of N(2)O if : DeltaH(BDE)...

    Text Solution

    |

  11. For the reaction, 2NH(3)(g)toN(2)(g)+3H(2)(g) Identify the statement...

    Text Solution

    |

  12. Identify the option which is correct :

    Text Solution

    |

  13. Calculate DeltaH when 2 moles of solid benzoic acid undergo complete c...

    Text Solution

    |

  14. Two solids A and B having molar masses 200 and 300 react to form anoth...

    Text Solution

    |

  15. A(g)to2B(g),DeltaH^(@)=10 kJ//mole at 300 K, C(P,A)=20 J//Kmole ...

    Text Solution

    |

  16. Calculate DeltaH("combustion"^(@) of C("graphite") if DeltaH(f)^(@) of...

    Text Solution

    |

  17. The bond enthalpies of C-C,C=C and C=C bonds are 348, 610 and 835 kj//...

    Text Solution

    |

  18. Given the following data : Determine at what temperature the foll...

    Text Solution

    |

  19. If DeltaH(f)^(@) for Ag^(+) (infinately diluted), NO(3)^(-) (infinity ...

    Text Solution

    |

  20. IN Haber's process of manufacturing of ammonia : N(2)(g)+3H(2)(g)to2...

    Text Solution

    |