Home
Class 11
CHEMISTRY
2 moles of an ideal gas is compressed fr...

`2` moles of an ideal gas is compressed from (`1` bar, `2` L) to `2` bar isothermally. Calculate magnitude of minimum possible work in change (in joules ). (Given : `1` bar L = `100` J, ln`2=0.7`)

Text Solution

AI Generated Solution

The correct Answer is:
To calculate the magnitude of the minimum possible work done during the isothermal compression of an ideal gas, we can use the formula for work done in an isothermal process: \[ W = -nRT \ln \left( \frac{V_2}{V_1} \right) \] or alternatively, \[ W = -nRT \ln \left( \frac{P_1}{P_2} \right) \] Where: - \( n \) = number of moles of gas - \( R \) = universal gas constant (approximately \( 8.314 \, \text{J/(mol K)} \)) - \( T \) = absolute temperature in Kelvin - \( V_1 \) = initial volume - \( V_2 \) = final volume - \( P_1 \) = initial pressure - \( P_2 \) = final pressure ### Step 1: Identify the given values - Number of moles, \( n = 2 \, \text{moles} \) - Initial pressure, \( P_1 = 1 \, \text{bar} = 100 \, \text{J/L} \) - Final pressure, \( P_2 = 2 \, \text{bar} = 200 \, \text{J/L} \) - Initial volume, \( V_1 = 2 \, \text{L} \) ### Step 2: Calculate the final volume \( V_2 \) Using the ideal gas law for isothermal processes, we have: \[ P_1 V_1 = P_2 V_2 \] Rearranging gives: \[ V_2 = \frac{P_1 V_1}{P_2} \] Substituting the known values: \[ V_2 = \frac{(1 \, \text{bar}) \times (2 \, \text{L})}{2 \, \text{bar}} = \frac{2}{2} = 1 \, \text{L} \] ### Step 3: Calculate the work done using the pressure ratio Now we can calculate the work done using the pressure ratio: \[ W = -nRT \ln \left( \frac{P_1}{P_2} \right) \] Since we do not have the temperature \( T \), we can express \( nRT \) in terms of the initial conditions: From the ideal gas law: \[ P_1 V_1 = nRT \] Thus, \[ nRT = P_1 V_1 = (1 \, \text{bar}) \times (2 \, \text{L}) = 2 \, \text{bar L} \] Converting \( 2 \, \text{bar L} \) to joules: \[ 2 \, \text{bar L} = 2 \times 100 \, \text{J} = 200 \, \text{J} \] ### Step 4: Substitute values into the work formula Now substituting into the work formula: \[ W = -200 \ln \left( \frac{1}{2} \right) \] Using the property of logarithms: \[ \ln \left( \frac{1}{2} \right) = -\ln(2) \] Thus: \[ W = 200 \ln(2) \] Given \( \ln(2) = 0.7 \): \[ W = 200 \times 0.7 = 140 \, \text{J} \] ### Final Answer The magnitude of the minimum possible work done during the isothermal compression is: \[ \boxed{140 \, \text{J}} \]
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SALT ANALYSIS

    GRB PUBLICATION|Exercise Subjective Type|69 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

2 moles of methane gas are compressed from (1 bar,2L) to 2 bar isothermally against constant external pressure. Calculate work done in Joules.

Calculate the work done when 1 mol of an ideal gas is compressed reversibly from 1 bar to 4 bar at a constant temperature of 300 K

One mole of an ideal monoatomic gas undergoes the following cyclic process. Calculate the magnitude of work (in cal) in a cycle. (Use: ln 2 = 0.7)

An ideal gas is allowed to expand from 1 L to 10 L against a constant external pressure of 1 bar. Calculate the work done inkJ.

A certain mass of an ideal gas absorbes 80 kJ heat and gas is expended from 2 L to 10 L at constant pressure of 25 bar. What is DeltaU for gas in the process ? ( 1 bar-L= 100 J)

Three moles of the ideal gas are expanded isothermally from a volume of 300 cm^(3) to 2.5 L at 300 K against a pressure of 1.9 atm. Calculate the work done in L and and joules .

GRB PUBLICATION-THERMODYNAMICS-All Questions
  1. What is the S^(@)(OH^-) (in cal/mol K) at 300 K ? Given : Komega(H(2...

    Text Solution

    |

  2. Some amount of diatomic van der walls' gas is kept in a rigid containe...

    Text Solution

    |

  3. 2 moles of an ideal gas is compressed from (1 bar, 2 L) to 2 bar isoth...

    Text Solution

    |

  4. White phosphorus is a tetra-atomic solid P(4)(s)at room temperature. ...

    Text Solution

    |

  5. molar standard enthalpy of combusion of ethanol is -1320 kJ, malor sta...

    Text Solution

    |

  6. 1 L N(2) (g) and 3 L H(2) (g) at 1 bar pressurre is allowed to react a...

    Text Solution

    |

  7. AB, A(2) and B(2) are diatomic molecules.If the bond enthalpy of A(2,)...

    Text Solution

    |

  8. For the given real gas reaction, 2A(g)+B(g)rarrD(g) carried out in...

    Text Solution

    |

  9. For a reaction : 2A (s) + B(g)rarr3C(l) standard entropy change of r...

    Text Solution

    |

  10. The heat of neturalisation between weak acid (HNC) and strong base (Na...

    Text Solution

    |

  11. The increase in Gibbs' free energy in (kJ) of 20 g of water (density =...

    Text Solution

    |

  12. The entropy change of orgon is given to a good approximation by the ex...

    Text Solution

    |

  13. In how many option (s), enthalpy change is marked incorrectly? CuSO(...

    Text Solution

    |

  14. An ideal monoatomic gas following the process (P)/(V^(2))=" constant w...

    Text Solution

    |

  15. The heat of combustion of C(graphite) and CO(g) are -390 kJ//"mole an...

    Text Solution

    |

  16. 2A(s)hArrB(g)+2C(g)+3D(g) Total pressure developed in closed contain...

    Text Solution

    |

  17. If enthalpy of neutralisation of a weak acid with strong base is -10.8...

    Text Solution

    |

  18. 3 moles of an ideal gas is heated and compressed simultaneously from 3...

    Text Solution

    |

  19. Certain amount of an ideal gas is expanded isobarically to double its ...

    Text Solution

    |

  20. For the reaction A(g)+2B(s)toC(l)+D(g)," "Delta H=-40 kJ//"mole...

    Text Solution

    |