Home
Class 11
PHYSICS
A particle starts from origin at t = 0 w...

A particle starts from origin at `t = 0` with a velocity of `15 hati ms^(-1)` and moves in xy-plane under the action of a force which produces a constant acceleration of `15 hati + 20 hatj ms^(-2)`. Find the y-coordinate of the particle at the instant its x-coordinate is 180 m.

Text Solution

Verified by Experts

The position of the particle is given by
`r(t) = v_(0)t +(1)/(2) a t^(2) = 15 hati t +(1)/(5) (15 hati + 20 hatj) t^(2)`
`= (15 t + 7.5 t^(2)) hati + 10 hatj t^(2)`
`:. X(t) = 15 t +7.5 t^(2)` and `y(t) = 10 t^(2)`
If `x(t) = 180m,t = ?`
`180 = 15 t +7.5 t^(2) rArr t = 4s`
`:.` y-coordinate, `y(t) = 10 xx 16 = 160 m`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION

    DC PANDEY|Exercise Check Point 4.1|15 Videos
  • MOTION

    DC PANDEY|Exercise Check Point 4.2|20 Videos
  • MEASUREMENT AND ERRORS

    DC PANDEY|Exercise Subjective|19 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    DC PANDEY|Exercise (C )Medical entrances gallery|32 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A paarticle starts from origin at t=0 with a vction 5.0 hat I m//s and moves in x-y plane under action of a force which produces a constant acceleration of ( 3.0 hat I + 2.0 ht j) m//s^(2) . (a) What is the y-cordinate of the particle at the instant its x-coordinate id 84 m ? (b) What is the speed of the particle at this time?

A particle starts from origin at t=0 with velocity 5.0hati m//s and move in x.y plane under action of a force which produces a constant acceleration of (3.0hati+2.0hatj) m//s^(2) . (a) What is the y-coordinate of the particle at the instant its x-ccordinate is 84 m? (b) What is the speed of the particle at this time?

A particle starts from origin at t=0 with a constant velocity 5hati m//s and moves in x-y plane under action of a force which produce a constant acceleration of (3hati+2hatj)m//s^(2) the y -coordinate of the particle at the instant its x co-ordinate is 84 m in m is

A particle starts from the origin at t=0 with an initial velocity of 3.0hati m/s and moves in the x-y plane with a constant cacceleration (6.0hati+4.0hatij)m//s^(2). The x-coordinate of the particle at the instant when its y-coordinates is 32 m is D meters. The value of D is :

A particle starts from the origin at t=0 with a velocity of 10.0 hat j m//s and moves in the X-y plane with a constant accleration of ( 8.0 hat I + 2. 0 hat j ) ms^(-2) . (a) At wht time is the s-coordinate of the particle 16 m ? What is the y-coordinate of the particle at that time ? ( b) What is the speed of the particle at that time ?

A particle starts from the origin at t= 0 s with a velocity of 10.0 hatj m//s and moves in the xy -plane with a constant acceleration of (8hati+2hatj)m//s^(-2) . Then y -coordinate of the particle in 2 sec is

A particle starts from the origin at t= 0 with a velocity of 8.0 hat j m//s and moves in the x-y plane with a constant acceleration of (4.0 hat i + 2.0 hat j) m//s^2. At the instant the particle's x-coordinate is 29 m, what are (a) its y-coordinate and (b) its speed ?

A particle starts from the origin at t=Os with a velocity of 10.0 hatj m//s and moves in the xy -plane with a constant acceleration of (8hati+2hatj)m//s^(-2) . What time is the x -coordinate of the particle 16m ?

DC PANDEY-MOTION-Medical entrances gallery
  1. A particle starts from origin at t = 0 with a velocity of 15 hati ms^(...

    Text Solution

    |

  2. A particle is projected with an angle of projection theta to the horiz...

    Text Solution

    |

  3. An object is thrown towards the tower which is at a horizontal distanc...

    Text Solution

    |

  4. The range of a projectile is R when the angle of projection is 40^(@)....

    Text Solution

    |

  5. A particle with a velcoity (u) so that its horizontal ange is twice th...

    Text Solution

    |

  6. If the angle of projection of a projector with same initial velocity e...

    Text Solution

    |

  7. A particle is moving such that its position coordinates (x, y) are (2m...

    Text Solution

    |

  8. A cricket ball thrown across a field is a heights h(1) and h(2) from t...

    Text Solution

    |

  9. For an object thrown at 45^(@) to the horizontal, the maximum height H...

    Text Solution

    |

  10. A body is projected horizontally from the top of a tower with a veloci...

    Text Solution

    |

  11. A body is projected with an angle theta.The maximum height reached is ...

    Text Solution

    |

  12. The velocity of a projectile at the initial point A is (2 hati +3 hatj...

    Text Solution

    |

  13. A projectile is thrown with initial velocity u(0) and angle 30^(@) wit...

    Text Solution

    |

  14. A projectile is projected at 10ms^(-1) by making an angle 60^(@) to th...

    Text Solution

    |

  15. two particles are projected upwards with the same initial velocity v(0...

    Text Solution

    |

  16. The velocity vector of the motion described by the position vector of ...

    Text Solution

    |

  17. Trajectories of two projectiles are shown in figure.Let T(1) and T(2) ...

    Text Solution

    |

  18. The horizontal range and the maximum height of a projectile are equal....

    Text Solution

    |

  19. If for the same range, the two heights attined are 20 m and 80 m, then...

    Text Solution

    |

  20. A ball thrown by one player reaches the other in 2 s. The maximum heig...

    Text Solution

    |