Home
Class 11
CHEMISTRY
What is the value of change in internal ...

What is the value of change in internal energy at 1 atm in the process?
`H_(2)O(l,323K)rarrH_(2)O(g,423K)`
Given : `C_(v,m)(H_(2)O,l)=75.0JK^(-1) mol^(-1):" "C_(p,m)(H_(2)O,g)=33.314JK^(-1)mol^(-1)`
`DeltaH_(vap)"ar 373 K"=40.7KJ//mol`

A

`42.91kJ//mol`

B

`43086kJ//mol`

C

`42.6kJ//mol`

D

`49.6kJ//mol`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C


`C_(V,m)(H_(2)O,g)=33.314-8.314`
`=25"J/K mol"`
`DeltaU_(2)=DeltaH_(2)-Deltan_(g)RT=37.6`
`DeltaU_("total")=DeltaU_(1)+DeltaU_(2)+DeltaU_(3)`
`=C_(v,m)(l).DeltaT+DeltaV_("vap.")+C_(v,m)(g)DeltaT`
`=(75xx50)/(1000)+37.6+(25xx25)/(1000)`
`=42.6"kJ/mol"`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 1 (Q.1 To Q.30)|6 Videos
  • THERMODYNAMICS

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 1 (Q.31 To Q.60)|2 Videos
  • STOICHIOMETRY

    NARENDRA AWASTHI|Exercise Level 3 - Subjective Problems|20 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the change in enthalpy for the following process at 1 atm H_(2)O(1, 50^(@)C) rarr H_(2)O (g, 150^(@)C) given that Delta H_(v) at 100^(@)C is 40.7 kJ mol^(-1) C_(p)(H_(2)O, l) = 75.0 J mol^(-1)K^(-1) C_(p)(H_(2)O, g) = 33.3 J mol^(-1)K^(-1)

Find the entropy change when 90 g of H_(2)O at 10^(@) C was converted into steam at 100^(@) C. [Given C_(P)(H_(2)O)=75.29 JK^(-1)mol^(-1) and Delta H_("vap")=43.932 JK^(-1)mol^(-1) ]

Liquid water freezes at 273 K under external pressure of 1 atm. The process is at equilibrium H_(2)O (I) hArr H_(2)O (s) at 273 K & 1 atm However it was required to calculate the thermodyanamic parameters of the fusion prcess occuring at same pressure & different temperature. Using the following data, answer the question that follow. d_("ice") = 0.9 gm//c c, d_(H_(2)O(I)) = 1 gm//c c, C_(P) [H_(2)O(s)] = 36.4 JK^(-1) mol^(-1), C_(P) [H_(2)O (I) ] = 75.3 JK^(-1) mol^(-1), Delta H_("fusion") = 6008.2 J mol^(-1) The value of ''DeltaH_("fusion")'' at 263 K & 1 atm will be :

Calculate the equilibrium constant for the following reaction at 298K and 1 atmospheric pressure: C(graphite) +H_(2)O(l) rarr CO(g) +H_(2)(g) Given Delta_(f)H^(Theta) at 298 K for H_(2)O(l) =- 286.0 kJ mol^(-1) for CO(g) =- 110.5 kJ mol^(-1) DeltaS^(Theta) at 298K for the reaction = 252.6 J K^(-1) mol^(-1)

The standard enthalpy of formation of gaseous H_(2)O at 298 K is -241.82 kJ/mol. Calculate DeltaH^(@) at 373 K given the following values of the molar heat capacities at constant pressure : H_(2)O(g)=33.58 " JK"^(-1)" mol"^(-1), " "H_(2)(g)=29.84 " JK"^(-1)" mol"^(-1), " "O_(2)(g)=29.37 " JK"^(-1)" mol"^(-1) Assume that the heat capacities are independent of temperature :