Home
Class 11
CHEMISTRY
One litre of a buffer solution contains ...

One litre of a buffer solution contains `0.1 M NH_(4)OH`. The `p^(kb)` of base is `5.pH` value of the solution is

A

`9`

B

10

C

4

D

6

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

`p^(OH) = p^(kb) + "log" (["Salt"])/("Base")`
`p^(OH) = 5 + "log" (0.01)/(0.110), p^(oh) = 5 + "log"10^(-1)`
`P^(OH) = 4, p^(H) = 10`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • IONIC EQUILIBRIUM

    NARAYNA|Exercise Level-II|48 Videos
  • IONIC EQUILIBRIUM

    NARAYNA|Exercise Level-III|52 Videos
  • IONIC EQUILIBRIUM

    NARAYNA|Exercise C.U.Q|87 Videos
  • HYDROGEN & ITS COMPOUNDS

    NARAYNA|Exercise LEVEL-4|21 Videos
  • PERIODIC TABLE

    NARAYNA|Exercise All Questions|568 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

1 lit of buffer solution contains 0.1 mole each of NH_(4)OH and NH_(4)Cl . What will be the P^(H) of the solution when 0.01 mole of HCl is added to it [ P^(Kb) of NH_(4)OH = 4.74 ]

One litre a butter solution containing 0.01 M NH_(4)Cl and 0.1 M NH_(4)OH having pk_(b) of 5 has Ph of

A buffer solution contains 0.3 mol dm-3 NH_4OH is 1.8 xx10^-5 .Calculate pOH of the solution.

The pH of a buffer solution of 0.1 M NH_(4)OH [ pK_(a)=4.0] and 0.1 M NH_(4)Cl is

A buffer solution contains 0.25M NH_(4)OH and 0.3 NH_(4)C1 . a. Calculate the pH of the solution. b. How much NaOH should be added to 1L of the solution to change pH by 0.6.K_(b) =2xx10^(-5) .

A buffer solution has equal volume of 0.20 M NH_(4)OH and 0.02 MNH_(4)Cl : The pK_(b) of the base is 5. The pH is

For the buffer solution containing NH_(4)OH and NH_(4)Cl, P^(H) of the buffer solution can be increased by

Calculate pH of a buffer solution that contains 0.1M NH_(4)OH(K_(b)=10^(-5)) and 0.1 M NH_(4)Cl.

A basic buffer contains 0.8 mole of NH_(4)Cl and 0.2 mole of NH_(4)OH for litre of a solution the K_(b) of base is 1.8 xx 10^(-5) . Then the P^(H) of the buffer solution is (log 1.8 = 0.2553)

NARAYNA-IONIC EQUILIBRIUM-Level-I
  1. Which of the following has a higher value for K(h) at 27^(0)c

    Text Solution

    |

  2. Aqueous solution of the detertgents are

    Text Solution

    |

  3. Aqueous solution of salt of strong base and weak acid

    Text Solution

    |

  4. A salt of weak acid and weak base undergoes

    Text Solution

    |

  5. 1 M NaCl and 1 M HCl are present in an aqueous solution. The solution ...

    Text Solution

    |

  6. The hydrolysis constant of CH(3)COONa given by

    Text Solution

    |

  7. One litre of a buffer solution contains 0.1 M NH(4)OH. The p^(kb) of b...

    Text Solution

    |

  8. The pH of buffer solution prepared by mixing 50 mL of 0.2 M CH(3)COCOO...

    Text Solution

    |

  9. Which of the following mixture in aqueous solution of equimolar concen...

    Text Solution

    |

  10. For an acid buffer solution the P^(H) is 3. The p^(H) can be increased...

    Text Solution

    |

  11. For the buffer solution containing NH(4)OH and NH(4)Cl, P^(H) of the b...

    Text Solution

    |

  12. The solubility product of a sparingly soluble salt AX(2) is 3.2xx10^(-...

    Text Solution

    |

  13. The solubility of calcium fluoride in saturated solution, it its solub...

    Text Solution

    |

  14. K(sp) of salt A(3)B(2), for solubility x mol L^(-1), is

    Text Solution

    |

  15. In the third group of qualitive analysis, the precipitating reagent is...

    Text Solution

    |

  16. Dissociation of CH(3)COOHis supressed by adding

    Text Solution

    |

  17. For the electrolyte of type, A(2)B, K(sp) is given then its solubility...

    Text Solution

    |

  18. The solubility of the salt M(m) A(n) in water is 's' moles per litre. ...

    Text Solution

    |

  19. The addition of KCl to AgCl decreases the solubility of AgCl, because

    Text Solution

    |

  20. Out of Ca^(2+) ,Al^(3+), Fe^(3+), Mg^(2+) and Zn^(2+) the reagents NH(...

    Text Solution

    |