Home
Class 11
CHEMISTRY
Atomic weight of Ne is 20.2 Ne is a mi...

Atomic weight of ` Ne` is ` 20.2 Ne` is a mixuture of ` Ne^(20)` and ` Ne^(22)`. Relative abunduance fo heavior isotope is :

A

`1:9`

B

`9:1`

C

`70%`

D

`80%`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Let `W%` of `Ne^(20) = x`
`W%` of `Ne^(22) = 100 - x`
`20.2 = (x xx 20 +(100 -x)22)/(100)`
`2020 = 20x +2200 - 22x`
`2x = 2200 - 2020`
`2x = 180`
`2x = 180`
`x = 90%`
`w%` of `Ne^(20) = 90%`
`w%` of `Ne^(22) = 100 - 90 = 10%`
`Ne^(20): Ne^(20) = 90: 10 = 9:1`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLID STATE

    NARAYNA|Exercise LEVEL-V|122 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    NARAYNA|Exercise EXERCISE - IV|43 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Is it possible for Ne_(2) and F_(2)^(-) to exist?

If atomic radius of F is XA^(0) then atomic radius of Ne could be

The cube of a number x is nine times of x then find x x ne 0 and x ne -3

The three stable isotopes of neon Ne^20, Ne^21 and Ne^22 have respective abundances of 90.51% , 0.27 % and 9.22% . The atomic masses of the three isotopes are 19.99 u, 20.99 u and 21.99 u respectively. Obtain the average atomic mass of neon

The three stable isotopes of neon ._10Ne^(20), ._10Ne^(21) and ._10Ne^(22) have respective aboundances of 90.51%,0.27% and 9.22% . The atomic masses of the three isotopes are 19.99u, 20.99u and 21.99u respectively. Obtain the average atomic mass of neon.

Assertion : Ne_(2) does not exist Reason :Bond order of Ne_(2) is 1

Given that the percentage abundance of the isotope ._(10)^(20)N is 90 % and that of the isotope ._(10)^(22)Ne is 10 %, calculate the average atomic mass of neon.

NARAYNA-SOME BASIC CONCEPTS IN CHEMISTRY STOICHIOMETRY (PART-I)-All Questions
  1. Carbon and oxygen combine to from two oxdies, carbon is respective...

    Text Solution

    |

  2. A sample of pure carbon dioxide, irrespective of its source contains 2...

    Text Solution

    |

  3. Atomic weight of Ne is 20.2 Ne is a mixuture of Ne^(20) and Ne^(22...

    Text Solution

    |

  4. The vapour density of ethyl alcohol vapour is

    Text Solution

    |

  5. Maximum number of atoms are present in

    Text Solution

    |

  6. The number of atoms in 0.004g of magnesium will be

    Text Solution

    |

  7. Number of atoms in 558.5 g Fe (at.wt.55.85) is:

    Text Solution

    |

  8. If N(A) is Avogadro's number, then number of valence electrons in 4.2 ...

    Text Solution

    |

  9. The weight of 1 xx 10^(22) molecules of CuSO(4).5H(2)O is

    Text Solution

    |

  10. 8gms of O(2) has the same number of molecules as

    Text Solution

    |

  11. Which one of the following gases contain the least number of molecukes...

    Text Solution

    |

  12. The number of molecules present in 4.4g of CO(2) gas is

    Text Solution

    |

  13. Calculate the number of Cl^(-) and Ca^(2+) ions in 222 g anhydrous CaC...

    Text Solution

    |

  14. One mole of CO(2) contains

    Text Solution

    |

  15. When equal masses of methane and sulphur dioxide are taken, then the ...

    Text Solution

    |

  16. The number of moles of H(2) in 0.224 L of hydrogen gas a STP (273 K, 1...

    Text Solution

    |

  17. Atomic weight of elements is 40 and its valency is 2. what is its equi...

    Text Solution

    |

  18. Which of the following has equivalent weight is equal to ("Molecular w...

    Text Solution

    |

  19. Equivalent weight of metal is 20. if the metal forms tripositive ion, ...

    Text Solution

    |

  20. A compound has 40% of carbon by weight. If molecular weight of the com...

    Text Solution

    |