Home
Class 12
PHYSICS
An electron is accelerated under a poten...

An electron is accelerated under a potential difference of 64 V, the de-Brogile wavelength associated with electron is `[e = -1.6 xx 10^(-19) C, m_(e) = 9.1 xx 10^(-31)kg, h = 6.623 xx 10^(-34) Js]`

A

`1. 53 Å`

B

`2. 53 Å`

C

`3. 35 Å`

D

`4. 54 Å`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEET MOCK TEST 3

    NTA MOCK TESTS|Exercise PHYSICS|45 Videos
  • NEET MOCK TEST 5

    NTA MOCK TESTS|Exercise PHYSICS - SINGLE CHOICE|45 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Photon having energy equivalent to the binding energy of 4th state of He^(+) ion is used to eject an electron from the metal with KE/2eV . If electron is further accelerated through a potential difference of 4V then the minimum value of de Broglie wavelength associated with the electron is : (h = 6.6 xx 10^(-34) J-s , m_(e) = 9.1 xx 10^(-31) kg . 1 eV = 1.6 xx 10^(-19) J )

The kinetic energy of an electron is 5 eV . Calculate the de - Broglie wavelength associated with it ( h = 6.6 xx 10^(-34) Js , m_(e) = 9.1 xx 10^(-31) kg)

Calculate the wavelength of an electron that has been accelerated in a particle acceleratior through a potential difference of 100 million volts. (1 eV = 1.6 xx 10^(-19)C, m_e = 9.1 xx 10^(-31) kg, h = 6.6 xx 10^(-34) Js) .

Calculate the wavelength of an electron that has been accelerated in a particle accelerator through a potentiation difference of 100 million volts [ 1eV = 1.6 xx 10^(-19)J, m_(e) = 9.1 xx 10^(-31) kg, h = 6.6 xx 10^(-34) J s, c = 3.0 xx 10^(8) m s^(-1)]

de-Brogile wavelength of an electron accelerated by a voltage of 50 V is close to ( |e| = 1.6 xx 10^(-19)C, m_(e) = 9.1 xx 10^(-31) kg, h = 6.6 xx 10^(-34) Js) :-

An electron is accelerated through a potential difference of 10,000V . Its de Broglie wavelength is, (nearly): (me=9xx10^(-31)kg)

An electron is accelerated under a potential difference of 182 V. the maximum velocity of electron will be (Given, charge of an electron is 1.6xx10^(-19)C ms^(-1) and its mass is 9.1xx10^(-31)kg )

Find the de-Broglie wavelength associated with an electron moving with a velocity 0.5 c and rest mass = 9.1 xx 10^(-31) kg .

Calculate the wavelength associated with a moving electron having kinetic energy of 1.375 xx 10^(-25) J . (mass of e = 9.1 xx 10^(-31) kg, h = 6.63 xx 10^(-34) kg m^2 s^(-1)) .

NTA MOCK TESTS-NEET MOCK TEST 4-PHYSICS
  1. A long copper tube of inner radius R carriers a current i. The magneti...

    Text Solution

    |

  2. Water rises up to a height h in a capillary tube of certain diameter. ...

    Text Solution

    |

  3. The tolerance level of a resistor with the colour code red, blue, oran...

    Text Solution

    |

  4. An athlletic coach told his team that muscle times speed equals power....

    Text Solution

    |

  5. Two masses of 1 kg and 5 kg are attached to the ends of a massless str...

    Text Solution

    |

  6. Assuming that potential energy of spring is zero when it is stretched ...

    Text Solution

    |

  7. The engine of a car produces acceleration 4m//s^(2) in the car. If thi...

    Text Solution

    |

  8. A body of mass m=10^(-2) kg is moving in a medium and experiences a f...

    Text Solution

    |

  9. An electron is accelerated under a potential difference of 64 V, the d...

    Text Solution

    |

  10. To get an output 1 from the circuit shown in the figure, the input mus...

    Text Solution

    |

  11. A body is performing simple harmonic motion of amplitude A and time pe...

    Text Solution

    |

  12. It is desired to make an achromatic combination of two lenses, (L(1)& ...

    Text Solution

    |

  13. Two factories are sounding their sirens at 800 Hz. A man goes from one...

    Text Solution

    |

  14. Photons of energy 6 eV are incident on a metal surface whose work func...

    Text Solution

    |

  15. In an electromagnetic wave, the amplitude of electric field is 1 V//m....

    Text Solution

    |

  16. A ball is dropped from height 'H' onto a horizontal surface. If the co...

    Text Solution

    |

  17. The resistance of a straight conductor does not depend on its

    Text Solution

    |

  18. A projectile is thrown with velocity u = 20 m//s +- 5% at an angle 60^...

    Text Solution

    |

  19. A convex lens of focal length f(1) is kept in contact with a concave l...

    Text Solution

    |

  20. Which of the following pair have same dimensional formula?

    Text Solution

    |