Home
Class 12
PHYSICS
A star initially has 10^40 deuterons. It...

A star initially has `10^40` deuterons. It produces energy via the processes `._1H^2+_1H^2rarr_1H^3+p` and `._1H^2+_1H^3rarr_2He^4+n`. If the average power radiated by the star is `10^16` W, the deuteron supply of the star is exhausted in a time of the order of
(a) `10^6s` (b) `10^8s` (c) `10^12s`
The masses of the nuclei are as follows
`M(H^2)=2.014` amu, `M(n)=1.008` amu,
`M(p)=1.007` amu,`M(He^4)=4.001`amu

A

`10^(6)` sec

B

`10^(8)` sec

C

`10^(12)` sec

D

`10^(16)` sec

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MODERN PHYSICS - 2

    MOTION|Exercise EXERCISE - 2 (Level -II) MULTIPLE CORRECT - JEE ADVANCED (SECTION A)|3 Videos
  • MODERN PHYSICS - 2

    MOTION|Exercise EXERCISE - 2 (Level -II) MULTIPLE CORRECT - JEE ADVANCED (SECTION B)|3 Videos
  • MODERN PHYSICS - 2

    MOTION|Exercise EXERCISE - 2 (Level -I) OBJECTIVE PROBLEMS - JEE MAIN (SECTION C)|4 Videos
  • MODERN PHYSICS

    MOTION|Exercise PHYSICS|73 Videos
  • MODERN PHYSICS -1

    MOTION|Exercise EXERCISE-4 ( LEVEL- II)|39 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A star initially has 10^(40) deuterons it product energy via the process _(1)H^(2) + _(1)H^(2) + rarr _(1) H^(3) + p. and _(1)H^(2) + _(1)H^(3) + rarr _(2) He^(4) + n If the deuteron supply of the average power radiated by the state is 10^(16) W , the deuteron supply of the state is exhausted in a time of the order of . The masses of the nuclei are as follows: M(H^(2)) = 2.014 amu, M(p) = 1.007 amu, M(n) = 1.008 amu, M(He^(4)) = 4.001 amu.

A star initially has 10^40 deuterons. It produces energy via the processes _1H^2+_1H^2rarr_1H^3+p _1H^2+_1H^3rarr_2He^4+n The masses of the nuclei are as follows: M(H^2)=2.014 amu' M(p)=1.007 amu, M(n)=1.008 amu, M(He^4)=4.001 amu if the average power radiated by the star is 10^16W , the deuteron supply of the star is exhausted in a time of the order of

A star initially has 10^40 deuterons. It produces energy via the processes _1^2H+_1^2Hrarr_1^3H+p and _1^2H+_1^3Hrarr_2^4He+n . Where the masses of the nuclei are m( ^2H)=2.014 amu, m(p)=1.007 amu, m(n)=1.008 amu and m( ^4He)=4.001 amu. If the average power radiated by the star is 10^16 W , the deuteron supply of the star is exhausted in a time of the order of

The source of energy of stars is nuclear fusion. Fusion reaction occurs at very high temperature, about 10^(7) . Energy released in the process of fusion is due to mass defect. It is also called Q -value. Q = Delta mc^(2), Delta m = mass defect. A star has 10^(40) deutrons. It produes via the process ._(1)H^(2) + ._(1)H^(2) rarr ._(1)He^(3) + ._(1)H^(1) ._(1)H^(3) + ._(1)H^(3) rarr ._(2)He^(4) + ._(0)n^(1) If the average power radiated by the star is 10^(16) W , when the deutron supply of the star is exhausted in a time of the order of

Compute the minimum kinetic energy of proton incident on .^(13)C nuclei at rest in the laboratory the will produce the endothermic reaction ^(13)C(p,n)^(13)N . Given masses are M(.^(13)C)=13.003355 amu, M(.^(1)H)=1.007825 amu m(n)=1.008665 amu, M(.^(13)N)=13.005738 amu

Calculate the mass loss in the following: ._(1)^(2)H + ._(1)^(3)H to ._(2)^(4)He + ._(0)^(1)n given the masses: ._(1)^(2)H = 2.014 amu, ._(1)^(3)H = 3.016 amu: ._(2)^(4)He = 4.004 amu, ._(0)^(1)n = 008 amu

Calculate the binding energy of the deuteron, which consistss of a proton and a neutron, given that the atomic mass of the deuteron is 2.014102 amu,. Take mass of proton (m_(p))=1.007825 amu, mass of a neutron (m_(n))=1.008665 amu and 1amu=931.5 MeV

Calculate the energy released when a single helium nucleus is formed by the fusion of two deuterium nuclei Given m(._(1)H^(2))=2.01478 amu and m(._(2)He^(4))=4.00388 amu.