Home
Class 12
CHEMISTRY
H(2)S, a toxic gas with rotten egg like ...

`H_(2)S`, a toxic gas with rotten egg like smell, is used for the qualitative analysis.If the solubility of `H_(2)S` in water at `STP` is `0.195 m`, calculate Henry's law constant.

Text Solution

Verified by Experts

Solution of `H_(2)S` gas =0.195m
`=0.195` mole in 1 kg of solvent
1 kg of solvent =1000g
`=(1000)/(18)=55.55` moles
`thereforex_(H_(2)S)=(0.195)/(0.195+55.55)`
`=(0.195)/(55.745)=0.0035`
-pressure at STP `=0.987` bar
Applying Henry's law
`P_(H_(2)S)=K_(H)xx x_(H_(2)S)`
`impliesK_(H)=(PH_(2)S)/(x_(H_(2)S))=(0.987)/(0.0035)=282` bar
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Solubility of a gas in water is 0.001 m at STP, determine its Henry's law constant.

H_(2)S gas is used in qualitative analysis of inorganic cations. Its solubility in water at STP is 0.195 mol Kg^(-1) .Thus, Henry's law constant (in atm mola l^(-1) )for H_(2)S is

Mole fraction of a gas in water is 0.001 at STP, determine its Henry' law constant.

1 kg of water under a nitrogen pressure of 1 atmosphere dissolves 0.02 gm of nitrogenat 293 k. Calculate Henry' s law constant :

For the precipitation of cations of group four in the qualitative analysis, the medium is made alkaline before passing H_(2)S gas. The purpose of alkaline solution is