Home
Class 12
CHEMISTRY
When photons of energy 4.25 eV strike th...

When photons of energy 4.25 eV strike the surface of a metal A, the ejected photoelectrons have maximum kinetic energy `lamda_(A).` The maximum kinetic energy of photoelectrons liberated from another metal B by photons of energy `4.70 eV is T_(B)=(T_(A) -1.50) eV.` If the de Broglie wavelength of these photoelectrons is `lamda_(B)=2lamda_(A),` then select the correct statement statement (s)

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`A=2.25eV,B=4.20 eV, T_(A)=2.00eV.`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ATOMIC STRUCTURE

    MOTION|Exercise EXERCISE-4 (LEVEL-I)|16 Videos
  • ATOMIC STRUCTURE

    MOTION|Exercise EXERCISE-4 (LEVEL-II)|18 Videos
  • ATOMIC STRUCTURE

    MOTION|Exercise EXERCISE-2 (LEVEL-II)|31 Videos
  • AROMATIC COMPOUND

    MOTION|Exercise Exercise - 4 | Level-II|16 Videos
  • BIOMOLECULES & POLYMERS

    MOTION|Exercise EXERCISE - 4 (LEVEL II)|17 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

When photons of energy 4.25eV strike the surface of a metal A, the ejected photoelectrons have maximum kinetic energy, T_A (expressed in eV) and deBroglie wavelength lambda_A . The maximum kinetic energy of photoelectrons liberated from another metal B by photons of energy 4.20V is T_B = T_A -1.50eV . If the deBroglie wavelength of those photoelectrons is lambda_B = 2lambda_A then

When photon of energy 25eV strike the surface of a metal A, the ejected photelectron have the maximum kinetic energy photoelectrons have the maximum kinetic energy T_(A)eV and de Brogle wavelength lambda_(A) .The another kinetic energy of photoelectrons liberated from another metal B by photons of energy 4.76 eV is T_(B) = (T_(A) = 1.50) eV .If the de broglie wavelength of these photoelectrons is lambda_(B) = 2 lambda_(A) then i. (W_(B))_(A) = 2.25 eV II. (W_(0))_(B) = 4.2 eV III T_(A) = 2.0 eV IV. T_(B) = 3.5 eV

When photones of energy 4.0 eV fall on the surface of a metal A, the ejected photoelectrons have maximum kinetic energy T_(A) ( in eV) and a de-Broglie wavelength lambda_(A) . When the same photons fall on the surface of another metal B, the maximum kinetic energy of ejected photoelectrons is T_(B) = T_(A) -1.5eV . If the de-Broglie wavelength of these photoelectrons is lambda_(B) =2 lambda _(A) , then the work function of metal B is

The maximum kinetic energy of a photoelectron is 3 eV. What is its stopping potential ?

photons of energy 4.25 eV strike the surface of metal A, the ejection photoelectric have maximum kinetic energy T_(A) eV energy 4.70 eV is T_(B) = (T_(A) - 1.50) eV if the de Brogle wavelength of these photoelec tron is lambda_(B) = 2 lambda_(A) , then

MOTION-ATOMIC STRUCTURE -EXERCISE-3
  1. Calculate the energy emitted when electrons of 1.0 g of hydrogen unde...

    Text Solution

    |

  2. He atom can be excited to 1s^(1)2p^(1)"by"lambda=58.44 nm If lowest...

    Text Solution

    |

  3. A photon having lambda = 854 Å cause the ionization of a nitrogen atom...

    Text Solution

    |

  4. Though what potential difference must an electron pass to have a wavel...

    Text Solution

    |

  5. A proton is accelerated to one tenth of the velocity of light. If its ...

    Text Solution

    |

  6. To what effective potential a proton beam be subjected to give its pro...

    Text Solution

    |

  7. What is de-Broglie wavelength associated with an e^(-) accelerated thr...

    Text Solution

    |

  8. Calculate the de-broglie wavelength associated with motion of earth (m...

    Text Solution

    |

  9. An electron has a speed of 40m//s, accurate up 99.99%.What is the unce...

    Text Solution

    |

  10. Mr. Santa has to decode a number “ABCDEF” where each alphabet is repre...

    Text Solution

    |

  11. A certain dye absorbs 4530A^(@) and fluoresence at 5080A^(@) these be...

    Text Solution

    |

  12. The electrons identified by quantum numbers n and l :- (a) n=4, l=1 ...

    Text Solution

    |

  13. Calculate de-Brogie wavelength of a hydrogen atom with translational e...

    Text Solution

    |

  14. Given H for the process Li(g) to Li ^(+3) (g) + 3e ^(-) is 19800 Kj/...

    Text Solution

    |

  15. When photons of energy 4.25 eV strike the surface of a metal A, the ej...

    Text Solution

    |

  16. The correct order of wavelength of Hydrogen (.(1)H^(1)), Deuterium (.(...

    Text Solution

    |

  17. The transition, so that the de–Broglie wavelength of electron becomes ...

    Text Solution

    |

  18. If uncertainty in position and velocity are equal the uncertainty in m...

    Text Solution

    |

  19. If electron shows transition from n (2) =4 to n(1) =2 Then, number of ...

    Text Solution

    |

  20. If the spin quantum number can have the following values (-(3)/(2), (1...

    Text Solution

    |