Home
Class 12
CHEMISTRY
A + 2B+ 3C AB2 C3 Reaction of 6.0 g of ...

`A + 2B+ 3C AB_2 C_3`
Reaction of 6.0 g of A, `6.0 xx 10^(23)` atoms of B, and 0.036 mol of C yields 4.8 g of compound `AB_(2)C_(3)`. If the atomic mass of A and C are 60 and 80 amu, respectively. The atomic mass of B is: (Avogadro number `= 6 xx 10^(23)`)

A

70 amu

B

60 amu

C

50 amu

D

40 amu

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

`{:(,A,+,2B,+,3C,rarr,AB_(2)C_(3)),(t = 0,0.1,,1,,0.036,,0):}`
C is limiting regent therefore moles of `AB_(2)C_(3)` will be 0.012.
Mass of 0.012 mol `AB_(2)C_(3)` is 4.8 gm
Mass of 1 mol `AB_(2)C_(3)` is `(4.8)/(0.012) = 400`
Molar mass of `AB_(2)C_(3)` is 400 gm
`A + 2B + 3C = 400 gm`
`60 + 2B + 240 = 400 rArr B = 50`
Atomic mass of B is 50u
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

How many g atoms and number of atoms are there n (a) 60 g carbon, (b) 22.4 g Cu , an (c ) 72.52 g lead. Given atomic masses of C, Cu and Pb are 12,63.6, and 207.2, respectively. (Avogadro's number = 6.02 xx 10^(23)) .

Find mass of 12.046 xx 10^(23) atoms .^(12)C_(6) sample ? .

A compound contains equal masses of the elements "A" ,"B" and "C" .If the atomic masses of "A" ,"B" and "C" are "20,40" ,and "60" ,respectively ,then the empirical formula of the compound is:

If we take 2.2 g of CO_2, 6.02 xx 10^21 atoms of nitrogen and 0.03 gram atom of oxygen, then the molar ratio of C,N and O atom will be

A compound contains 7 carbon atoms, 2 oxygen atoms and 1.0 xx 10^(-23) gmof other elements. The molecular mass of compound is : (N_(A) = 6 xx 10^(23))

Objective question (only one correct). I. Which of the following has least mass? a. 1 mol of S b. 3 xx 10^(23) atom of C c. 2 g atom of nitrogen d. 7.0 g of Ag ii. The simplest formula of a compound containing 50% of element A (atomic mass 10) and 50% of element B (atomic mass 20) is: a. AB b. A_(2) B c. A_(2) B_(3) d. AB_(3)