Home
Class 12
PHYSICS
A point at the periphery of a disc rotat...

A point at the periphery of a disc rotating about a fixed axis moves so that its speed varies with time as `v = 2 t^2 m//s` The tangential acceleration of the point at t= 1s is

A

`4m //s^2`

B

`2sqrt2m //s`

C

`sqrt2 m//s^2`

D

none of these

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

`a_(t)=(dv)/(dt)=4t=4m//s^(2)" at t"=1sec`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

the angular velocity omega of a particle varies with time t as omega = 5t^2 + 25 rad/s . the angular acceleration of the particle at t=1 s is

A particle is rotating about a fixed axis with angular acceleration vecalpha = hati + 2hatj + 3hatk rad/ s^2 . The tangential acceleration of a point having radius vector (2hati-3hatj+hatk) m from axis of rotation in (in m/ s^2 )

A particle is rotating about a fixed axis with angular acceleration vec alpha = (3hat i +hat j +hat k) rad/s^2 . The tangential acceleration of a point having radius vector ( 2 hat i-hat j -hat k) m from axis of rotation is (in m/s^2 )

A wheel rotates around a stationary axis so that the rotation angle theta varies with time as theta=2t^(2) radian. Find the total acceleration of the point A at the rim at the moment t=0.5 s If the radius of wheel is 1 m .

A particle is moving in a circle of radius 1 m with speed varying with time as v=(2t)m//s . In first 2 s

A particle is rotating about a fixed axis with angular acceleration vecalpha = (3hati +hatj +hatk) rad//s^2 . The tangential acceleration of a point having radius vector (2hati - hatj - hatk) m from axis of rotation is (in m/s^2 )

A particle is moving in a circle of radius 1 m with speed varying with time as v = (2t) m/s. In first 2 sec:

A wheel of radius 15 cm is rotating about its axis at angluar speed of 20 rad//s . Find the linear speed and total acceleration of a point on the rim.

A wheel rotates around a stationary axis so that the rotation angle theta varies with time as theta=at^(2) where a=0.2rad//s^(2) . Find the magnitude of net acceleration of the point A at the rim at the moment t=2.5s if the linear velocity of the point A at this moment is v=0.65m//s .

A point moves such that its displacement as a function of times is given by x^(2)=t^(2)+1 . Its acceleration at time t is