Home
Class 12
PHYSICS
Acceleration of a particle is given by ...

Acceleration of a particle is given by
` a= 3t^(2)+2t +1`
Where t is time . Find
(i) its velocity at time t assuming velocity to be 10 m/s at t = 0.
(ii) its position at time t assuming that the particle is at origin at t = 0.
(iii) What is the average speed of the particle in the duration t = 0 to t = 1s?
(iv) What is the average acceleration of the particle in the duration t = 0 to t = 1s?

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem step by step, we will address each part of the question sequentially. ### Given: The acceleration of the particle is given by: \[ a(t) = 3t^2 + 2t + 1 \] ### (i) Finding Velocity at Time \( t \) ...
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Acceleration of a particle is given by a =1//V Where V is the velocity . Find (i) Velocity of particle at time t, given that v = 10 m/s at t = 0. (ii) Velocity of particle when its position is x, given that speed is 3 m/s at x = 0.

A particle's position as a function of time is described as y (t) = 2t^(2) + 3t + 4 . What is the average velocity of the particle from t = 0 to t = 3 sec ?

Position of a particle at any instant is given by x = 3t^(2)+1 , where x is in m and t in sec. Its average velocity in the time interval t = 2 sec to t = 3 sec will be :

The velocity of a particle is given by v=(2t^(2)-4t+3)m//s where t is time in seconds. Find its acceleration at t=2 second.

The acceleration a in ms^-2 of a particle is given by a=3t^2+2t+2 , where t is the time. If the particle starts out with a velocity v=2ms^-1 at t=0 , then find the velocity at the end of 2s .

The acceleration a in "m/s^(2)" of a particle is given by,a=3t^(2)+2t+2 where t is the time.If the particle starts out with a velocity u=2m/s at t=0then the velocity at the end of 2 second is

For a particle moving in a straight line, the displacement of the particle at time t is given by S=t^(3)-6t^(2) +3t+7 What is the velocity of the particle when its acceleration is zero?

The angular displacement of a particle is given by theta = t^3 + 2t +1 , where t is time in seconds. Its angular acceleration at t=2s is