Home
Class 11
CHEMISTRY
Calculate the amount of potassium chlora...

Calculate the amount of potassium chlorate `(KClO_(3))` which must be heated to produce `2.4` litres of oxygen at `740mm` `Hg` and at `25^(@)C`.

Text Solution

Verified by Experts

Step I. Calculation of volume of oxygen evolved at `N.T.P.`
`V_(1) = 2.4 L` , `V_(2) = ?`
`P_(1) = 74 mm = (740)/(760) "bar"` , `P_(2) = 1.013` bar
`T_(1) = 25+273 = 298 K` , `T_(2) = 273 K`
According to gas equation, `(P_(1)V_(1))/(T_(1)) = (P_(2)V_(2))/(T_(2))` or `V_(2) = (P_(1)V_(1)T_(2))/(T_(1)P_(2))`
Substituting the values, `V_(2) = ((740)/(460) ("bar") xx 2.4 (L) xx 273 (K))/(298 (K) xx 1.013 ("bar")) = 2.113 L`
Step II. Calculation of amount of `KClO_(3)`.
`underset(=245 g)underset(2(39+35.5+48))(2KClO_(3))overset("Heat")rarr2KCl+underset(=67.2 L)underset(3xx22.4)(3O_(2))`
`67.2 L` of `O_(2)` is envloved from `KClO_(3) = 245 g`
`1.0 L` of `O_(2)` is evolved from `KClO_(3) = (245)/(67.2) g`
`2.113 L` of `O_(2)` evolved from `KClO_(3) = (245)/(67.2) xx 2.113 =7.7g`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • STATES OF MATTER : GASES AND LIQUIDS

    DINESH PUBLICATION|Exercise Exercise Fully Solved|23 Videos
  • STATES OF MATTER : GASES AND LIQUIDS

    DINESH PUBLICATION|Exercise Short Answer Type Questions|45 Videos
  • STATES OF MATTER (SOLID STATE CHEMISTRY)

    DINESH PUBLICATION|Exercise ULTIMATE PREPARATORY PACKAGE|21 Videos
  • STRUCTURE OF ATOM

    DINESH PUBLICATION|Exercise Reason Type Questions|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

How many moles of potassium chlorate need to be heated to produce 11.2 litres of oxygen at NTP?

How many moles of potassium chlorate need to be heated to produce 11.35 litre oxygen at STP?

How many moles of potassium chlorate to be heated to produce 5.6 "litre" oxygen at STP ?

What mass of potassium chlorate must be decomposed to produce 2.40 L of oxygen at 0.82 "bar" and 300 K ?

How many moles of potassium chlorate should be decomposed completely to obtain 67.2 litres of oxygen at STP?

367.5 gm KClO_(3) (M = 122.5) when heated, How many litre of oxygen gas is proudced at S.T.P.