Home
Class 12
CHEMISTRY
An organic compound having molecular mas...

An organic compound having molecular mass 60 is found to contain `C = 20%,H = 6.67 %`and `N= 46.67%` while rest is oxygen .On heating it gives `NH_(3)` along sulphate solution. The compound is `:`

A

`CH_(3)NCO`

B

`CH_(3)CONH_(2)`

C

`(NH_(2))_(2)CO`

D

`CH_(3)CH_(2)CONH_(2)`

Text Solution

AI Generated Solution

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An organic compound having molecular mass 60 is found to contain C = 20%, H = 6.67% , and N = 46.67% , while rest is oxygen. On heating, it gives NH_(3) along with a solid residue. The solid residue gives violet color with alkaline copper sulphate solution. The compounds is

An organic compound is found to contain C=40.0%,H=6.66%.The empirical formula is

A compound on analysis was found to contain C = 34.6 %, H = 3.85 % and O = 61.55% .Calculate its empirical formula.

An organic compound whose empirical and molecular formula are same, cantains 20% carbon, 6.7% hydrogen, 46.7% nitrogen and the rest oxygen. On heating it yields ammoia, leaving a solid residue. The solid residue gives a voilet colour with dilute solution of alkaline copper sulphate. The organic compound is