Home
Class 12
CHEMISTRY
Predict reaction of 1N sulphuric acid wi...

Predict reaction of 1N sulphuric acid with following metals : (i) copper (ii) lead (iii) iron Given, `E_(Cu^(2+)|Cu )^(0)`= 0.34volt , `E_(Pb^(2+)|Pb)^(0)` = -0.13 volt, `E_(Fe^(2+)|Fe)^(0)` = -0.44 volt

Text Solution

AI Generated Solution

To predict the reaction of 1N sulfuric acid with the given metals (copper, lead, and iron), we will analyze the standard reduction potentials (SRP) of each metal compared to hydrogen ions (H⁺) in the acid. The key concept is that metals with a higher SRP than hydrogen will not react with dilute acids to produce hydrogen gas, while those with a lower SRP will. ### Step-by-Step Solution: **Step 1: Understand the standard reduction potentials.** - The standard reduction potentials for the metals are given as follows: - \( E_{Cu^{2+}/Cu}^0 = 0.34 \, \text{V} \) - \( E_{Pb^{2+}/Pb}^0 = -0.13 \, \text{V} \) ...
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Can we use a copper vessel to store 1 M AgNO3 solution? Given that E_(Cu^(2+)| Cu )^(0) = + 0.34 volt and E_(Ag^(+)| Ag )^(0) = 0.80 volt

An iron rod is immersed in a solution containing 1.0 M NiSO_(4) and 1.0 M ZnSO_(4) Predict giving reasons which of the following reactions is likely to proceed ? (i) Fe reduces Zn^(2+) ions, (ii) Iron reduces Ni^(2+) ions. Given : E_(Zn^(2+)| Zn )^(0) = -0.76 volt and , E_(Fe^(2+)|Fe)^(0) = -0.44 volt and E_(Ni^(2+)|Ni)^(0) = -0.25 V

An iron wire is immersed in a solutin containg ZnSO_(4) and NiSO_(4) . Predict giving reason which of the following reactions is likely to proceed ? (i) Iron reduces Zn^(2+) ions (ii) Iron reduces Ni^(2+) ions. Given : E_(Zn^(2+)//Zn)^(@) = - 0.76 " volt", E_(Fe^(2+)//Fe)^(@) = - 0.44 volt and E_(Ni^(2+)//Ni)^(@) = - 0.25 volt

Is it possible to store: (i) Copper sulphate solution in a zinc vessel? (ii) Copper sulphate solution in a silver vessel? (iii) Copper sulphate solution in a gold vessel? Given: E_(Cu^(2+)| Cu )^(0) = + 0.34 volt and E_(Ag^(2+)| Ag )^(0) = 0.80 volt and E_(Au^(2+)| Au )^(0) = +1.50 volt

Given that E_(Cu^(2+)//Cu)^(0)=0.337 and E_(Cu^(+)//Cu^(2+))^(0)=-0.153V . then calculate E_(Cu^(+)//Cu)^(0)

If E_(Fe^(2+)|Fe)^0=-0.44V,E_((Fe^3+)||Fe^(2+))^0=0.77 . Calculate E_(Fe^(3+)|Fe)^0

E_(Cu^(2+)//Cu)^(@)=0.34V E_(Cu^(+)//Cu)^(@)=0.522V E_(Cu^(2+)//Cu^(+))^(@)=