Home
Class 9
CHEMISTRY
Calculate the number of molecules of sul...

Calculate the number of molecules of sulphur `(S_(8))` present in 16 g of solid sulphur.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`3.76 xx 10^(22)` molecules

1 mole of solid sulphur (S8) = 8 × 32g = 256g i.e., 256g of solid sulphur contains = 6.022 × 1023 molecules
Then, 16g of solid sulpur contains `=6.022xx10^(23)//256=16` molecules
`= 3.76 × 10^(22)` molecules
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ATOMS AND MOLECULES

    NCERT|Exercise Example|2 Videos
  • ATOMS AND MOLECULES

    NCERT|Exercise Example|2 Videos
  • IS MATTER AROUND US PURE?

    NCERT|Exercise EXERCISE|17 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the number of molecular of sulphur (S_(8)) present in 128g of sulphur.

Calculate the number of nitrogen molecules present in 2.8 g of nitrogen gas.

Number of atoms in one molecule of sulphur

Calculate mass of one molecule of sulphur dioxide (SO_(2)) in gram.

Calculate the number of atoms of each element present in 9.8 g of sulphuric acid , H_(2)SO_(4) , (H = 1,S = 32 , O = 16)

Calculate number of moles in 392 grams of sulphuric acid.

NCERT-ATOMS AND MOLECULES -Exercise
  1. Why is it not possible to see an atom with naked eyes?

    Text Solution

    |

  2. Write down the formulae of (i) sodium oxide (ii) aluminium chlor...

    Text Solution

    |

  3. Write down the names of compounds represented by the following formula...

    Text Solution

    |

  4. What is meant by the term chemical formula?

    Text Solution

    |

  5. How many atoms are present in a (i) H(2)S molecule and (ii) PO...

    Text Solution

    |

  6. Calculate the molecular masses of H(2), O(2), Cl(2), CO(2), CH(4), C(2...

    Text Solution

    |

  7. Calculate the formula unit masses of ZnO, Na(2)O, K(2)CO(3), given ato...

    Text Solution

    |

  8. If one mole of carbon atoms weighs 12 grams, what is the mass (in gram...

    Text Solution

    |

  9. Which has more number of atoms, 100 grams of sodium or 100 grams of ir...

    Text Solution

    |

  10. A 0.24 g sample of compound of oxygen and boron was found by analysis ...

    Text Solution

    |

  11. When 3.0 g of carbon is burnt in 8.00 g oxygen, 11.00 g of carbon diox...

    Text Solution

    |

  12. What are polyatomic ions? Give examples.

    Text Solution

    |

  13. Write the chemical formulae of the following. (a) Magnesium chlorid...

    Text Solution

    |

  14. Give the names of the elements present in the following compounds. ...

    Text Solution

    |

  15. Calculate the molar mass of the following substances. (a) Ethyne, ...

    Text Solution

    |

  16. What is the mass of— (a) 1 mole of nitrogen atoms? (b) 4 moles ...

    Text Solution

    |

  17. Convert into mole. (a) 12 g of oxygen gas (b) 20 g of water ...

    Text Solution

    |

  18. What is the mass of: (a) 0.2 mole of oxygen atoms? (b) 0.5 mole ...

    Text Solution

    |

  19. Calculate the number of molecules of sulphur (S(8)) present in 16 g of...

    Text Solution

    |

  20. Calculate the number of aluminium ions present in 0.051 g of aluminium...

    Text Solution

    |