Home
Class 11
PHYSICS
Find the force required to move a train ...

Find the force required to move a train of 2000 quintals up an incline of 1 in 50 , with an acceleration of `2 ms^(-2)` , the force of friction being 0.5 newton per quintal .

Text Solution

Verified by Experts

Force of friction =0.5N per qunital
`f=0.5 xx 2000=1000N`
`m=2000" quintals"=2000 xx 100 kg`
`sin theta=1/50, a=2m//s^(2)`
In moving up an inclined plane, force required against gravity
`=mg sin theta= 39200N`
And force required to produce acceleration `=ma = 2000 xx 100 xx 2= 40,0000 N`
Total force required =1000 + 39,200 + 40,0000
`=440200 N.`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEWTON'S LAWS OF MOTION

    CBSE COMPLEMENTARY MATERIAL|Exercise 5 Marks Questions|2 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION

    CBSE COMPLEMENTARY MATERIAL|Exercise Laws Of Motion|20 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION

    CBSE COMPLEMENTARY MATERIAL|Exercise 2 Mark Questions|14 Videos
  • MECHANICAL WAVES

    CBSE COMPLEMENTARY MATERIAL|Exercise MCQ|20 Videos
  • PROPERTIES OF MATTER

    CBSE COMPLEMENTARY MATERIAL|Exercise MULTIPLE CHOICE QUESTIONS (MCQs)|20 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Find the force required to move a train of mass 5000 quintal up an incline of 1 in 50 with an acceleration of 2m//s^(2) Take force of friction = 0.2 N quintal and g = 10ms^(-2) .

Find the force required to move a train of mass 10^(5) kg up an incline of 1 in 50 with an acceleration of 2 ms^(-2) . Coefficient of friction between the train and rails is 0.005. Take g = 10^(2) .

Calculate the power of an engine , which can just pull a train of mass 5000 quintals up an incline of 1 in 50 at the rate of 54 km//h . The resistance due to friction is 0.8 N //"quintal" . Take g = 9.8 m//s^(2) .

Calculate the power of an engine which can pull a train of mass 25000 quintal up an incline of 1 in 100 at the rate of 10.8km//h Resistance due to friction is 2N//"guintal" .

Find the power of an engine which can draw a train of 400 metric ton up the inclined plane of 1 in 98 at the rate 10 ms^(-1) . The resistance due to friction acting on the train is 10 N per ton.

A stone of mass l kg is lying on the floor of a train which is accelerating with 1ms^(-2) The net force acting on the stone is

The force required just to move a body up an inclined plane is double the force required just to prevent the body sliding down. If the coefficient of friction is 0.25 , the angle of inclination of the plane is

A block of mass 10kg is pushed by a force F on a horizontal rough plane is moving with acceleration 5ms^(-2) When force is doubled its acceleration becomes 18ms^(-2) Find the coefficient of friction between the block and rough horizontal plane (g =10ms^(-2)) .

A force of 150N produces an acceleration of 2ms^(-2) in a body and a force of 200N produces an acceleration of 3ms^(-2) The mass of the body and the coefficinent of kinetic friction are .

CBSE COMPLEMENTARY MATERIAL-NEWTON'S LAWS OF MOTION-3 Marks Questions & Numericals
  1. A block of mass 500 g is at rest on a horizontal table. What steady fo...

    Text Solution

    |

  2. A force of 98N is just able to move a body of weight 45kg on a rough h...

    Text Solution

    |

  3. Find the force required to move a train of 2000 quintals up an incline...

    Text Solution

    |

  4. A force of 100 N gives a mass m1, an acceleration of 10"ms"^(-2) "and ...

    Text Solution

    |

  5. The pulley arrangement of fig. are identical. The mass of the rope is ...

    Text Solution

    |

  6. Fig. shows the position-time graph of a particle of mass 4 kg. What is...

    Text Solution

    |

  7. What is the accleration of the block and trolly system as the fig., if...

    Text Solution

    |

  8. Three blocks of masses m1= 10 kg, m2= 20kg,m3= 30kg are connected by s...

    Text Solution

    |

  9. The rear side of a truck is open and a box of 40 kg mass is placed 5 m...

    Text Solution

    |

  10. A block slides down as incline of 60^@ with the horizontal. Starting f...

    Text Solution

    |

  11. A helicopter of mass 2000 kg rises with a vertical acceleration of 15m...

    Text Solution

    |

  12. A helicopter of mass 2000 kg rises with a vertical acceleration of 15m...

    Text Solution

    |

  13. A helicopter of mass 2000 kg rises with a vertical acceleration of 15m...

    Text Solution

    |

  14. A rectangular box lies on a rough inclined surface. The coefficient of...

    Text Solution

    |

  15. A rectangular box lies on a rough inclined surface The co-efficient of...

    Text Solution

    |

  16. What is the force needed to be applied upwards along the plane to make...

    Text Solution

    |

  17. Two masses of 5 kg and 3 kg are suspended with help of mass less inext...

    Text Solution

    |

  18. There are few forces acting at a Point P produced by strings as shawn,...

    Text Solution

    |

  19. A hunter has a maching gun that can fire 50g bullets with a velocity o...

    Text Solution

    |

  20. Two blocks of mass 2 kg and 5 kg are connected by an ideal string pass...

    Text Solution

    |