Home
Class 12
PHYSICS
A ball of mass 1 kg is dropped from 20 m...

A ball of mass 1 kg is dropped from 20 m height on ground and it rebounds to height 5m. Find magnitude of change in momentum during its collision with the ground. (Take `g=10m//s^(2)`)

Text Solution

AI Generated Solution

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A ball of mass 0.15kg is dropped from a height 10m strikes the ground and rebounds to the same height. The magnitude of impulse imparted to the ball is ( g = 10 m/s^2 ) nearly:

A ball falls on the ground fro a height of 2.0 m and rebounds up to a height of 1.5 m. Find the coefficient of restitution.

A ball of mass m falls vertically to the ground from a height h_1 and rebound to a height h_1 and rebound to a height h_2 . The change in momentum of the ball on striking the ground is.

A body falling on the ground from a height of 10m rebounds to a height of 2.5m . Calculate (i) the percentage loss of kinetic energy of the body during its collision with the ground. (ii) ratio of the velocities of the body just before and just after collision.

A ball of mass = 100 gm is released fom a height h_(1)=2.5m above the ground level and then rebounds to a height h_(2)=0.625 m . The time of contact of the ball with the ground is Delta t = 0.01 sec. Find the impulsive (impact) force offered by the ball on the ground.

A ball of mass 1kg is dropped from a height of h = 5m. It rebounds losing 50% of its total mechanical energy during collision. Then choose the correct statement(s) from the following .

A ball of mass 1 kg is dropped from height 9.8 m, strikes with ground and rebounds at height 4.9 m, if the time of contact between ball and ground is 0.1 s then find impulse and average force acting on ball.