Home
Class 12
PHYSICS
A block is projected with speed 20 m/s o...

A block is projected with speed 20 m/s on a rough horizontal surface. The coefficient of friction `(mu)` between the surface varies with time (t) as shown in figure. The speed of body at the end of 4 second will be `(g=10m//s^(2))`

A

2 m/s

B

5 m/s

C

7.2 m/s

D

9.5 m/s

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE|Exercise Assignment (SECTION-C)|63 Videos
  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE|Exercise Assignment (SECTION-D) (Assertion-Reason Type Questions)|15 Videos
  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE|Exercise Assignment (SECTION-A)|65 Videos
  • KINETIC THEORY

    AAKASH INSTITUTE|Exercise EXERCISE (ASSIGNMENT) SECTION - D Assertion - Reason Type Questions|10 Videos
  • MAGNETISM AND MATTER

    AAKASH INSTITUTE|Exercise ASSIGNMENT (SECTION D)|26 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A small body is projected with a velocity of 20.5 ms^(-1) along rough horizontal surface. The coefficient of friction (mu) between the body and surface changes with time t (in s) as the the body moves along the surface. Find the velocity at the end of 4s in m/s

block is moving on a rough surface. At time t=0, speed of the block is 20 m/s. Coefficient of friction ( mu ) between block and surface varies with time (t) as shown in figure. The magnitude of velocity of particle after t = 2 second is ( g = 10 ms^-2 )

A block of mass M is using on a rough horizontal surface. mu_R is the coefficient of kinetic friction between the block and the surface. What is the net force exerted by the surface on the block?

A body of mass 2 kg is being dragged with uniform velocity of 2 m / s on a rough horizontal plane. The coefficient of friction between the body and the surface is 0.20. The amount of heat generated in 5 sec is . (4.2"joule"//cal and g=9.8 m//s^(2))

A 20 kg block is originally at rest on a horizontal surface for which the coefficient of friction is 0.6 . A horizontal force F is applied such that it varies with time as shown in the figure (a) & (b). If the speed of the block after 10 s is 8v then find v . ( Take g=10m//s^(2) )

A block is kept on a rough horizontal surface. A variable horizontal force is acting on the block as shown in the figure. At t=0 , block is at rest. Kinectic energy of block at t=5 sec will be (g=10m//s^(2))

A block of mass m=5kg is resting on a rough horizontal surface for which the coefficient of friction is 0.2 . When a force F=40N is applied, the acceleration of the block will be (g=10m//s^(2)) .

A wooden block of mass m resting on a rough horizontal table (coefficient of friction = mu ) is pulled by a force F as shown in figure.The acceleration of the block moving horizontally is :

AAKASH INSTITUTE-LAWS OF MOTION-Assignment (SECTION-B)
  1. Two blocks of mass M and m are kept on the trolley whose all surfaces ...

    Text Solution

    |

  2. Find the acceleration of 3 kg mass when acceleration of 2 kg mass is 2...

    Text Solution

    |

  3. What is the minimum value of F needed so that block begins to move upw...

    Text Solution

    |

  4. A force barF=hati+4hatj acts on block shown. The force of friction act...

    Text Solution

    |

  5. Figure shows tow cases. In first case a spring (spring constant K) is ...

    Text Solution

    |

  6. A money of mass 40 kg climbs up a rope, of breaking load 600 N hanging...

    Text Solution

    |

  7. Coefficient of friction between A and B is mu . The minimum force F wi...

    Text Solution

    |

  8. A block of mass 10 kg is held at rest against a rough vertical wall [...

    Text Solution

    |

  9. A block is projected with speed 20 m/s on a rough horizontal surface. ...

    Text Solution

    |

  10. An object starts from rest and is acted upon by a variable force F as ...

    Text Solution

    |

  11. A particle of mass m moves with constant speed v on a circular path of...

    Text Solution

    |

  12. The frictional force acting on 1 kg block is

    Text Solution

    |

  13. The tension T in the string shown in figure is

    Text Solution

    |

  14. An object of mass 2 kg at rest at origin starts moving under the actio...

    Text Solution

    |

  15. A block of mass m is at rest on a rough inclined plane of angle of inc...

    Text Solution

    |

  16. A block of mass m takes time t to slide down on a smooth inclined plan...

    Text Solution

    |

  17. A person stands in contact against the inner wall of a rotor of radius...

    Text Solution

    |

  18. The magnitude of force acting on a particle moving along x-axis varies...

    Text Solution

    |

  19. Three forces vecF(1)=(2hati+4hatj)N : vecF(2)=(2hatj-hatk)N and vecF(...

    Text Solution

    |

  20. The momentum p of an object varies with time (t) as shown in figure. T...

    Text Solution

    |