Home
Class 11
CHEMISTRY
One mole fo carbon dioxide was found to ...

One mole fo carbon dioxide was found to occupy a volume of 1.32 litre at `48^(@)C` under a pressure of 16.4 atm. Calculate the pressure that would have been expected from
(i) the ideal gas equation,
(ii) van der Waal's equation
`(a = 3.59 atm "litre"^(2) mol^(-1), b = 4.27 xx 10^(-3) " litre " mol^(-1)` and `R = 0.0821 "litre" - atom K^(-1) mol^(-1))`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
(i) 19.96 atm (ii) 18.64 atm
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • STATES OF MATTER (GASES AND LIQUIDS)

    OP TANDON|Exercise Objective questions|105 Videos
  • STATES OF MATTER (GASES AND LIQUIDS)

    OP TANDON|Exercise Set 2|40 Videos
  • STATES OF MATTER (GASES AND LIQUIDS)

    OP TANDON|Exercise Illustration|30 Videos
  • SOLUTIONS (GENERAL AND COLLIGATIVE PROPERTIES)

    OP TANDON|Exercise Self Assessment|31 Videos
  • STATES OF MATTER (SOLID STATE)

    OP TANDON|Exercise SELF ASSESSMENT Section VI|3 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the pressure exerted by 16 g of methane in a 250 mL container at 300 K using van der Waal's equation. What pressure will be predicted by ideal gas equation ? a = 2.253 atm L^(2) mol^(-2), b = 0.0428 L mol^(-1) R = 0.0821 L atm K^(-1) mol^(-1)

One mole of CO_(2) occpuies 1.5 L at 25^(@)C . Calculate the pressure exerted by the gas using (i) ideal gas equation van der Waals gas equation with a=3.6 L^(2)" bar mol"^(-2) and b="0.04 L mol"^(-1)

Pressure exerted by 1 mole of methane, in a 0.25 litre container at 300K using van der Waals' equation (given a= 2.253 atm L^(2) mol^(-2), b= 0.0428L mol^(-)) is

56 g of nitrogen are confined to a 6 litre flask at 37^(@)C . Calculate its pressure using van der Waals' eqaution for nitrogen a = 4.17 atm "litre"^(2) mol^(-2) " and " b = 0.037 "litre " mol^(-1)

A quantity of 2 mol of NH_(3) occupies 5L at 27^(@)C . Calculate the pressure of the gas using the van der Waals equation if a = 4.17 "atm "L^(2)" mol"^(-2) and b = 0.3711 L "mol"^(-1) .

Calculate the weight of N_(2) in 6.24 litre cylinder at 27^(@)C and 750 mm hg (R =0.0821 litre atm K^(-1) mol^(-1)) .

Pressure exerted by 1 mole of methane in a 0.25 litre container at 300K using Vander Waal’s equation : (Given : a = 2.253 "atm" l^(2) "mol"^(-2) and b = 0.0428 l "mol"^(-1) ) is

OP TANDON-STATES OF MATTER (GASES AND LIQUIDS)-Practice Problems
  1. Calculate the kinetic energy of 5 mole of a gas at 27^(@)C in erg and ...

    Text Solution

    |

  2. A glass tumbler containing 243 mL of air at 100 k Pa and 20^(@)C is tu...

    Text Solution

    |

  3. Calculate the rms speed of the molecules of ethane gas of colume 1.5 l...

    Text Solution

    |

  4. The density of a gas at 1.5 atm is 1.52 g L^(-1). Calculate the rms sp...

    Text Solution

    |

  5. At what temperature will the rms speed of hydrogen be the same as that...

    Text Solution

    |

  6. Calculate the average rms and most probable speed of SO(2) molecules a...

    Text Solution

    |

  7. The average velocity of CO(2) at the temperature T(1) Kelvin and the m...

    Text Solution

    |

  8. How many times would the average molecular speed of nitrogen increase ...

    Text Solution

    |

  9. A 4 : 1 molar mixture of He and CH(4) is contained in vessel at 20 per...

    Text Solution

    |

  10. Pure O(2) diffuses through an aperture in 224 second, whereas mixture ...

    Text Solution

    |

  11. 56 g of nitrogen are confined to a 6 litre flask at 37^(@)C. Calculate...

    Text Solution

    |

  12. One mole fo carbon dioxide was found to occupy a volume of 1.32 litre ...

    Text Solution

    |

  13. Calculate the compressibility factor for SO(2) if 1 mole of it occupie...

    Text Solution

    |

  14. The average velocity of gas molecules is 400 m/sec calculate its rms v...

    Text Solution

    |

  15. A chamber contains monoatomic 'He' at STP, determine its number densit...

    Text Solution

    |

  16. Two perfect monoatomic gases at absolute temperature T(1) and T(2) are...

    Text Solution

    |

  17. The speed of ten particles in metre/sec are 0, 1, 2, 3, 3, 4, 4, 5 and...

    Text Solution

    |

  18. Using van der Waals equation, calculate the constant a when 2 mol of a...

    Text Solution

    |

  19. Calculate the pressure excerted by 5 mol of CO(2) in 1 L vessel at 47^...

    Text Solution

    |

  20. An L.P.G. cylinder weight 14.8 kg when empty. When full, it weighs 29 ...

    Text Solution

    |