1.725 g of a metal carbonate is mixed with 300 mL of `(N)/(10)HCl. 10 mL " of" (N)/(2)` sodium hydroxide were required to neutralise excess of the acid. Calculate the equivalent mass of the metal carbonate.
Text Solution
Verified by Experts
`10 mL "of" (N)/(2) NaOH` solution `=10 mL " of" (N)/(2)HCl` solution `-=50 mL " of" (N)/(10)HCl` solution Volume of `(N)/(10)HCl` used for neutralisation =300-50=250 mL 250 mL of `(N)/(10)HCl-=250 mL " of" (N)/(10)` metal carbonate solution Let the equivalent mass of metal carbonate be E. Mass of metal carbonate present in solution `=(NxxExxV)/(1000)=1.725` `=(1xxExx250)/(10xx1000)=1.725` `=(E )/(40)=1.725` `E=40xx1.725=69`
Topper's Solved these Questions
VOLUMETRIC ANALYSIS
OP TANDON|Exercise Example 14|2 Videos
VOLUMETRIC ANALYSIS
OP TANDON|Exercise Example 15|2 Videos
VOLUMETRIC ANALYSIS
OP TANDON|Exercise Example 12|2 Videos
THE COLLOIDAL STATE
OP TANDON|Exercise Self Assessment|21 Videos
Similar Questions
Explore conceptually related problems
What weight of sodium hydroxide is required to neutralise 100 ml of "0.1 HCl" ?
What weight of sodium hydroxide is required to neutralise 100 ml of 0.1 N HCl?
What weight of sodium hydroxide is required to neutralise 100 ml of 0.1N HCl ?