Home
Class 11
PHYSICS
A body of mass 5 kg starts from the orig...

A body of mass 5 kg starts from the origin with an initial velocity `vec(u)=(30hati+40hatj)ms^(-1)` . If a constant force `(-6hati-5hatj)N` acts on the body, the time in which the y-component of the velocity becomes zero is

A

5s

B

20s

C

40s

D

80s

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

Here, m=5kg
`bar(u)=(30 hati+40hatj)ms^(-1) and bar(F)=(-6hat i-5hatj)N `
`therefore u_(y)=40ms^(-1) and F_(y)=-5N`
`a_(y)=(F_(y))/(m)=(-5)/(5)=-1ms^(-2), v_(y)=0,`
`"As", v_(y)=u_(y)+a_(y)t or 0=40-1xxt therefore t=40s`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Newton'S Third Law Of Motion|15 Videos
  • LAWS OF MOTION

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Conservation Of Momentum|4 Videos
  • LAWS OF MOTION

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Newton'S First Law Of Motion|2 Videos
  • KINETIC THEORY

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Assertion And Reason|10 Videos
  • MECHANICAL PROPERTIES OF FLUIDS

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Assertion And Reason|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A body of mass 5 kg starts from the origin with an initial velocity vecu=30hati+40hatjms^(-1) . If a constant force vecF=-(hati+5hatj)N acts on the body, the time in which the y-component of the velocity becomes zero is

A body of mass 5 kg statrs from the origin with an initial velocity vec(u) = (30 hat(i) + 40 hat(j)) ms^(-1) . If a constant force (-6 hat(i) - 5 hat(j))N acts on the body, the time in which they component of the velocity becomes zero is

A particular has initial velocity , v=3hati+3hatj and a constant force F=4hati-3hatj acts on it. The path of the particle is

A body of mass 5 kg starts from the origin with an intial with an intial velocity vec (u) = 30hat(i) + 40hat(j). . If the body collides with a wall and after collision its velocity becomes vec(v) = - 30 hat (i) + 40 hat (j) , then what is change in momentum of body ?

A body of mass 2kg is moving with a velocity of vecu=3hati+4hatj m//s .A steady force vecF=hati-2hatj N begins to act on it. After four second, the body will be moving along.

A body of mass 5 kg is moving with velocity of v=(2hati+6hatj)ms^(-1) at t=0s. After time t=2s, velocity of body is (10 hati+6 hatj) , then change in momentum to body is

NCERT FINGERTIPS-LAWS OF MOTION-Newton'S Second Law Of Motion
  1. Newton's second law of motion is

    Text Solution

    |

  2. Which one of the following statement is not ture about Newton's second...

    Text Solution

    |

  3. The relation vec(F)=vec(ma) , cannot be deduced from Newton's second l...

    Text Solution

    |

  4. A large force is acting on a body for a short time. The impulse impart...

    Text Solution

    |

  5. Which one of the following is not force

    Text Solution

    |

  6. The motion of a particle of mass m is described by y =ut + (1)/(2) g t...

    Text Solution

    |

  7. A constant force acting on a body of mass of 5 kg change its speed fro...

    Text Solution

    |

  8. A bullet of mass 40g moving with a speed of 90ms^(-1) enters a heavy w...

    Text Solution

    |

  9. A body under the action of a force vec(F)=6hat(i)-8hat(j)N acquires an...

    Text Solution

    |

  10. A constant retarding force of 50N is apllied to a body of mass 10kg mo...

    Text Solution

    |

  11. A body of mass 5 kg starts from the origin with an initial velocity ve...

    Text Solution

    |

  12. A body of mass 0.4kg starting at origin at t=0 with a speed of 10ms^(-...

    Text Solution

    |

  13. The force on a rocket moving with a veloctiy 300 m/s is 210N. The rate...

    Text Solution

    |

  14. A ball of mass m strikes a rigid walJ with speed u and rebounds with t...

    Text Solution

    |

  15. A batsman hits back a ball straight in the direction of the bowler wit...

    Text Solution

    |

  16. Figure shows (x,t) (y,t) diagram of a particle moving in 2-dimensions...

    Text Solution

    |

  17. Figure shows the position-time graph of a particle of mass 4kg. Let th...

    Text Solution

    |

  18. Figure shows the position-time (x-t) graph of one dimensional motion o...

    Text Solution

    |

  19. The position time graph of a body of mass 2 kg is as given in What is ...

    Text Solution

    |