Home
Class 11
CHEMISTRY
1 gram of pyrolusite (MnO(2)) was boiled...

1 gram of pyrolusite `(MnO_(2))` was boiled with excess of concentrated `HCl` and the issuing gas was passed through a solution of potassium iodide when 1.27 g of iodide were liberated. What is the percentage of pure `MnO_(2)` in the sample ?

Text Solution

Verified by Experts

Calculation of weight of pure `MnO_(2)`
The following partial equations are involved in the problem
`{:(" "MnO_(2)+4HClrarrMnCl_(2)+Cl_(2)+2H_(2)O),(" "2KI+Cl_(2)rarr2KCl+I_(2)),(bar("Add :"" "underset(55+32(=87g))(MnO_(2))+4HCl+2KIrarrMnCl_(2)+2KCl+2H_(2)underset(2xx127(=254g))(O+I_(2)))):}`
254g of `I_(2)` are obtained from `MnO_(2)=87` g
1.27 g of `I_(2)` are obtained from `MnO_(2)=(87)/(254)xx1.27 g = 0.435 g`
Step II. Calculation of percentage purity of the sample
Weight of pure `MnO_(2)=0.435 g`
Weight of the sample `= 1.0 g`
Percentage purity of the sample `= ("Weight of pure MnO"_(2))/("Weight of sample")=((0.435g))/((1.0g))xx100=43.5%`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOLE CONCEPT

    DINESH PUBLICATION|Exercise Board Examinations|35 Videos
  • MOLE CONCEPT

    DINESH PUBLICATION|Exercise N.C.E.R.T (Short answer)|13 Videos
  • HYDROGEN

    DINESH PUBLICATION|Exercise LONG|1 Videos
  • NOMENCLATURE OF ORGANIC COMPOUNDS

    DINESH PUBLICATION|Exercise MCQs|13 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

When chlorine is bubbled through aqueous solution of potassium iodide, iodine gas is liberated because

8.7gm of pyrolusite (impure MmO_(2) ) were heated with concentrated HCl. The Cl_(2) gas evolved was passed through excess of KI solution. The iodine gas evolved required 80ml of (N)/(10) hypo solution. The precentage of MnO_(2) in pyrolusite will be : [Mn=55]

0.261 g of a sample of pyrolusite was heated with excess of HCl and the chlorine evolved was passed in a solution of KI. The liberated iodine required 90 mL (N)/(30) Na_(2)S_(2)O_(3) . Calculate the percentage of MnO_(2) in the sample.

When SO_(2) is passed through sodium carbonate solution, then CO_(2) gas is liberated. This is because

A 0.5 g sample containing MnO_(2) is treated with HCl liberating Cl_(2) is passed into a solution of KI and 30.0 " mL of " 0.1 M Na_(2)S_(2)O_(3) are required to titrate the liberated iodine. Calculate the percentage of MnO_(2) is the sample.